Freeride na Chopoku

archiwum SACR

80 najlepszych zawodników z 18 państwa weźmie udział w 13. CGS Jasna Adrenalina, zawodach na północnych stokach Chopoka.

Punkty zdobyte na Chopoku będą dodane do ogólnej punktacji pucharu świata w dyscyplinie freeride – Freeride Wordl Tour (FWT)). Jasa Adrenalina ma w tym cyklu cztery gwiazdki, nic dziwnego więc, że do Jasnej zjadą się narciarze z Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii, Andory, Argentyny, Francji, Finlandii, Danii, Holandii, Włoch, Rosji, Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Austrii.

Matej Hulej, dyrektor zawodów, powiedział: „CGS Jasna Adrenalina co roku prezentują wyższy poziom. Stoki Chopoka świetnie nadają się do tego typu jazdy, przyznają to nawet goście z Austrii. Cztery gwiazdki, które osiągnęliśmy, to wynik naszej ciężkiej pracy, ale i motywacja do jeszcze cięższej. Zawody w Jasnej mają bardzo dobrą reputację na świecie, czego dowodem jest fakt, że przyjeżdżają do nas najlepsi zawodnicy.”

W piątek, 27 lutego, odbędzie się konkurencja tzw. „face check”, traktowana jako sprawdzanie terenu.

Ladislav Mrava, menadżer zawodów CGC Jasná Adrenalína, skomentował: „Pierwszy dzień jest bardzo ważny dla zawodników. W tych jazdach biorą udział także przedstawiciele organizatorów, którzy pomagają innym zapoznać się ze stokiem, strukturą śniegu na całej trasie. To ważne, by poznali oni różne rodzaje śniegu, jakie mogą spotkać podczas głównych wyścigów. Jeśli prognozy pogody będą zadowalające, sprawdziany „face check”, ograniczymy do dwóch godzin i jeszcze w piątek rozpoczną się właściwie zawody.”

Przez następne trzy dni widzowie będą mogli oglądać zjazdy punktowane. Start zaplanowany jest przy górnej stacji kolejki Funitel, w tzw. Siodełku pod Chopokiem. Trasa ma przewyższenie 400 metrów i nachylenie 35 -50 stopni. W zawodach wystartuje 11 kobiet i 20 mężczyzn w kategorii Snowboard oraz 16 kobiet i 33 mężczyzn w kategorii Narty Freeride. Zawodom towarzyszyć będą zabawy, pokazy, próbne jazdy dla publiczności, kuligi.

.