Filmowa Łódź zaprasza na weekendy
Łódź od lat jest związana z filmem. W tutejszej Szkole Filmowej wykształcenie zdobywały takie legendy polskiego kina jak Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski czy laureaci Oscara – Roman Polański oraz Andrzej Wajda. Ukończył ją również Łukasz Żal, nominowany w tym roku do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie za zdjęcia do „Zimnej Wojny”.
Zabytkowe projektory, kamery, plakaty i rekwizyty filmowe – wszystko to znajdziemy w Muzeum Kinematografii. Przed przyjazdem do Łodzi warto sprawdzić kalendarz wydarzeń organizowanych przez muzeum. Gości ono wystawy, projekcje, dyskusje filmowe, a także spotkania z wybitnymi przedstawicielami kina.
Na ulicy Piotrkowskiej, która znajduje się jedynie kilka minut jazdy samochodem od muzeum, znajdziemy aleję gwiazd wzorowaną na hollywoodzkiej „Walk of fame”.
Mosiężne gwiazdy, wmurowane w chodnik upamiętniają między innymi Stanisława Bareję, Jerzego Hoffmana, Krystynę Jandę, Zbigniewa Zapasiewicza oraz Cezarego Pazurę.
Łódzkie murale
Jadąc przez miasto, warto uważnie się rozglądać. Na łódzkich budynkach pojawiają się coraz to nowe, kolorowe murale. Wiele z nich powstawało przy wsparciu Fundacji Urban Forms i było tworzonych przez artystów z całego świata. W całej Łodzi znajdziemy kilkadziesiąt murali, które dodają kolorów miastu kojarzonemu w latach 90. z szarym, postindustrialnym pejzażem. Chcąc zobaczyć jak najwięcej murali w jeden weekend, warto wyruszyć w poszukiwanie malowideł na budynkach samochodem.
Koncerty, galerie, wystawy
Łódź coraz częściej gości również pozafilmowe wydarzenia światowego formatu. Gwiazdy muzyki, będąc w Polsce, chętnie występują właśnie w tym mieście. W ubiegłym roku koncerty zagrali tu między innymi Depeche Mode, Sting i Shaggy, a także zespół Thirty Seconds to Mars. Rok 2019 zapowiada się równie ciekawie pod względem wydarzeń muzycznych. Wystąpią takie sławy jak Florence and The Machine, Michael Buble, Lenny Kravitz, a także Nicki Minaj.
Kulturalne centrum w dawnej fabryce
Samej ulicy Piotrkowskiej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Przy reprezentacyjnej ulicy Łodzi, o długości ponad czterech kilometrów, znajduje się wiele restauracji, pubów i sklepów. Wyjątkowe miejsce znajdziemy pod adresem Piotrkowska 138/140. To tu, na terenie dawnej fabryki bawełny, mieści się kompleks pracowni mody, designu, architektów, fotografów, a także klubów muzycznych i pubów, zwany OFF Piotrkowska. Miejsce to wyrasta na główne centrum spotkań łódzkiej bohemy. Docierając tu samochodem, najwygodniej zaparkować na tyłach OFF Piotrkowska, przy ul. Sienkiewicza, wzdłuż ulicy lub korzystając parkingów strzeżonych w przystępnych cenach.
Zakupy w niepowtarzalnym centrum handlowym
W Łodzi znajdą coś dla siebie również amatorzy zakupów. Warto odwiedzić centrum handlowe o nazwie Manufaktura, mieszczące się w dziewiętnastowiecznych budynkach dawnych zakładów tekstylnych. Fabryka założona w 1835 roku przez wiele lat zmieniała właścicieli, miała wzloty i upadki – między innymi za sprawą wojen światowych. Ostatecznie zakład został zamknięty w okresie transformacji, na początku lat 90. W 2006 roku w odnowione budynki życie tchnęło nowo otwarte centrum handlowe. Znajdziemy w nim sklepy, restauracje, lokale usługowe, a także teatr i muzeum sztuki.
Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Czechy, powiedział: „Łódź łączy z Warszawą autostrada A2, dzięki czemu ze stolicy można do niej dojechać szybko i komfortowo samochodem. Taka podróż potrwa zaledwie około półtorej godziny. Wyjazd autem do Łodzi okazuje się jeszcze bardziej opłacalny, gdy weźmiemy pod uwagę, że odcinek autostrady pomiędzy dwoma miastami jest bezpłatny. Osoby, które nie posiadają własnego samochodu lub po prostu mają ochotę przejechać się nowym modelem auta, mogą wypożyczyć go na weekend w atrakcyjnej cenie.”.
Wydawnictwo Lonely Planet, umieściło Łódź na drugim miejscu zestawienia „Best in Travel 2019”, polecając jako jedną z najlepszych destynacji na 2019 rok, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.
POWIĄZANE WPISY
2 grudnia 2024
Olsztyn „gorący” także zimą!
Olsztyn regularnie notuje wzrost liczby turystów odwiedzających miasto. Nie bez znaczenia…
0 Komentarzy2 Minuty
29 listopada 2024
Jakie korzyści przynosi Warszawie turystyka?
Gospodarka turystyczna osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. Warszawa odnotowuje…
0 Komentarzy3 Minuty
29 listopada 2024
Tropikalny relaks na Mazowszu. Suntago i Termy Mszczonowskie zimą
Mazowsze zaskakuje nie tylko zimową aurą, ale także ofertą dla miłośników egzotycznego…
0 Komentarzy3 Minuty
26 listopada 2024
IBTM World 2024: Polska zyskuje uznanie jako destynacja MICE
Ponad 73 tys. spotkań biznesowych, wzrost liczby Hosted Buyers o 18 proc. oraz udział…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2024
Anna Żabska powołana na wojewodę dolnośląskiego
Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powołał Annę…
0 Komentarzy1 Minuty
25 listopada 2024
Jesienny relaks na Mazowszu w pałacowym stylu
Mazowsze to region pełen tajemnic, gdzie dawne rezydencje kryją w swoich murach opowieści…
0 Komentarzy3 Minuty
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta