Europa odzyskuje przewagę w organizacji spotkań stowarzyszeniowych, ale Polska traci pozycję w rankingu ICCA

Według najnowszego raportu ICCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kongresów i Konferencji) za rok 2022, Polska straciła swoją pozycję w rankingu. Jednak Europa odzyskała dynamikę w organizacji spotkań stowarzyszeniowych.

Europa zajęła pierwsze miejsce w organizacji spotkań stowarzyszeniowych, gdzie odbyło się aż 54 proc. spotkań, podczas gdy Azja zorganizowała ich 18 proc., Ameryka Północna 11,7 proc. a Ameryka Południowa 8,9 proc. Najwięcej spotkań odbyło się w hotelach (ponad 40 proc.), obiektach uniwersyteckich (29,7 proc.) i centrach targowo-kongresowych (19,8 proc.). Najpopularniejsze dziedziny tematyczne spotkań to nauki medyczne, technologia, nauka, edukacja i przemysł.

Wspólnie z członkami stowarzyszenia zespół badawczy ICCA zidentyfikował na całym świecie ponad 10,5 tys. spotkań, z których około 9 tys. odbyło się osobiście, na które nie miał wpływu Covid-19 lub odbywało się w formacie hybrydowym. Stowarzyszeniowy przemysł spotkań wciąż dogania liczby z ostatniego roku przed pandemią (13 254 spotkań w 2019 roku).

W skali globalnej wśród najchętniej wybieranych przez organizatorów stowarzyszeniowych konferencji i kongresów państw (lista top 100) po raz kolejny triumfują Stany Zjednoczone (690 spotkań, ostatnio było ich dużo więcej, bo aż 934 – mówimy jednak o danych sprzed pandemii). Drugie miejsce zajmuje Hiszpania (528 spotkań), a trzecie Włochy (522), które przeskoczyły w rankingu Niemcy (484 spotkania) i Francję (472).

Ranking światowych miast wskazuje 326 pozycji, które razem z miastami kategoryzowanymi jako inne (goszczące poniżej pięciu spotkań) zorganizowały 9 093 spotkania stowarzyszeniowe w 2022 roku. Wśród miast prym wiedzie tradycyjnie Wiedeń (162 spotkania), Lizbona (144 spotkania) i Paryż (134 spotkania). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Barcelona, Praga, Madryt, Berlin, Ateny, Bruksela i Londyn. Pierwszym miastem spoza Europy – 13 w rankingu – okazało się miasto Singapur (101 spotkań).

„To ogromne przedsięwzięcie naszego zespołu, które jest bardzo mile widziane przez naszych członków, ponieważ rankingi krajów i miast ICCA zawsze generują ogromne zainteresowanie branży. Pocieszające jest to, że dążenie do osobistych spotkań jest ponownie bardzo silne i przewidujemy, że ten trend będzie się rozwijał przez cały nadchodzący rok” – powiedział Senthil Gopinath, dyrektor generalny ICCA.

Polska w rankingach ICCA

Mimo świetnej reputacji, intelektualnego potencjału oraz rozbudowanej infrastruktury targowo-konferencyjnej, polskie miasta kongresowe, takie jak Poznań czy Katowice, zaledwie w czterech przypadkach znalazły się w rankingu ICCA 2023. Warszawa zajęła 30. miejsce z 52 spotkaniami, Kraków 39. miejsce z 42 spotkaniami, Gdańsk 164. miejsce z 12 spotkaniami, a Wrocław 186. miejsce z 10 spotkaniami. Pozostałe miasta w Polsce zorganizowały dodatkowo 18 spotkań, co daje Polsce łącznie 134 spotkania i 23. miejsce na świecie.

W porównaniu z innymi krajami regionu, Czechy z 146 spotkaniami zajęły 20. miejsce, Węgry 33. miejsce z 79 spotkaniami, a Słowacja 67. miejsce z 17 spotkaniami. W roku 2022 w Polsce planowano przeprowadzić 161 wydarzeń zgodnych z wytycznymi ICCA, ale ostatecznie zrealizowano jedynie 134. Gdyby wszystkie spotkania odbyły się zgodnie z planem, Polska utrzymałaby 19. miejsce w rankingu.

„Utrzymanie w miarę stabilnej pozycji Polski w rankingu ICCA jest istotne dla postrzegania naszego kraju. Bez zaangażowania przedstawicieli polskiej nauki w żmudny i niejednokrotnie wieloletni proces aplikacyjny nasze miasta nie znalazłyby się w gronie światowych ośrodków turystyki biznesowej, mogąc podejmować rywalizację z innymi metropoliami o miano gospodarza wydarzenia” – mówi Aneta Książek, kierownik Poland Convention Bureau – Biura Spotkań i Wydarzeń Polskiej Organizacji Turystycznej.