Europa – 620 mln turystów w 2016 roku

AG

Według raportu Europejskiej Komisji Turystyki (ETC) “Turystyka europejska – trendy i perspektywy”, turystyka na naszym kontynencie jest odporna na sytuację geopolityczną, rosnące zagrożenie terroryzmem i Europa była najchętniej odwiedzanym regionem na świecie – w 2016 roku odnotowano tutaj 620 mln turystów, o 2 proc. więcej niż w roku 2015.

Najwyższy wzrost liczby turystów odnotowała Islandia (+40 proc.), tuż za nią uplasowały się: Cypr (+20 proc.), Słowacja (+19 proc.), Bułgaria (+16 proc.), Serbia i Portugalia po +13 proc.).
Niepewna sytuacja i zagrożenie terroryzmem były powodem słabszych wyników Turcji (minus 31 proc.) i Belgi (minus 14 proc.). Z kolei silny frank szwajcarski osłabił ruch turystyczny w Szwajcarii (minus 2 proc.).

Dyrektor wykonawczy ETC, Eduardo Santander powiedział: “Europejskie kierunki są wciąż ważne na mapie turystycznej świata i kraje europejskie mają ambicję oraz możliwości być w czołówce najatrakcyjniejszych kierunków. Zdobywają turystów na tradycyjnych rynkach, ale i na rynkach krajów rozwijających się.”

O wynikach europejskiego ruchu turystycznego decydują w dużej mierze podróże samych Europejczyków. Kilka państwa europejskich odnotowało dwucyfrowy wzrost liczby turystów z Niemiec i Francji. Z kolei w Wielkiej Brytanii, w związku z osłabieniem funta, nie udało się podtrzymać popytu.
Powoli poprawia się liczba podróżujących turystów z Rosji, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego i w krajach nadbałtyckich. ETC oczekuje, że w roku 2017, w wyniku wzmocnienia rubla, liczba Rosjan wyjeżdżających na wypoczynek za granicę zwiększy się.
Bardzo ważnym rynkiem Europy pozostają Stany Zjednoczone – przyjazdy z tego rynku wzrosły o 8 proc. Liczba turystów z Chin wzrosła o 2 proc.