Eubea – najbardziej kontynentalna z greckich wysp

Evia Aedipsos /fot. Istock /archiwum GNTO

Eubea to druga co do wielkości wyspa Grecji, leżąca w pobliżu Aten. Nazywana jest wyspą kontynentalną ze względu na dwa mosty zapewniające łatwy dostęp z lądu stałego. Zielona sceneria na północy z gęstymi lasami sosnowymi, które dosłownie kończą się tam, gdzie zaczyna się morze, górskie wioski i miasteczka przypominające wyspy z charakterystycznymi cechami kultury cykladzkiej na południu, niezliczone plaże z krystalicznie czystą wodą i z widokiem na Morze Egejskie lub Zatokę Eubejską, wszechobecne starożytne miejsca i krajobrazy o wyjątkowym pięknie przyrody, dają podróżnym nieograniczone możliwości zwiedzania.

Nie ważne czy masz dużo czasu na zwiedzanie, czy jesteś tutaj tylko na weekend – wybierz się na wycieczkę po wyspie. Prawie 80 km od Aten i drogi dojazdowej do pozostałej części Eubei, znajduje się Chalkida, miasta świętego Źródła Aretuzy, które znane jest ze słynnego zjawiska pływów (przypływów i odpływów), gdzie raz na sześć godzin prądy pływowe zmieniają swój kierunek. Stolica wyspy, zbudowana po obu stronach Cieśniny Ewripos, jest również ulubionym kierunkiem jednodniowych wycieczek. Promenada Chalkida jest słynnym miejscem spotkań, jak również punktem wyjścia do zwiedzania miasta. Promenada dla pieszych tętni życiem dniem i nocą, a wzdłuż nabrzeża znajduje się kilkadziesiąt kawiarni i restauracji.

Evia Aedipsos /fot. Istock /archiwum GNTO

W centralnej części wyspy dominuje Dirfis – najwyższa góra Eubei. Wśród dziesiątek wiosek na zalesionych stokach wyróżnia się jedna – Steni. Zbudowana w imponującym wąwozie z licznymi strumieniami i drzewami platana, Steni jest uważana za ziemski raj dla tych, którzy kochają górskie aktywności. W zachwycającym lesie można uprawiać turystykę pieszą, wspinaczkę, jazdę na rowerze i pokonywać trasy pojazdami 4X4. W odległości spaceru znajduje się wąwóz Agali, jeden z najpiękniejszych i najbardziej dostępnych dla wędrowców w Grecji.

Ruszajmy na północ

Wyrusz w fascynującą podróż i udaj się drogą z Chalkidy do Edipsos wokół północnej części wyspy, która doskonale łączy ze sobą morze i góry. Podążaj malowniczą, serpentynową drogą przez górę, ozdobioną lasami iglastymi, gajami oliwnymi, a także wszelkiego rodzaju dzikimi kwiatami i ziołami. Zachwycające górskie wioski i przyjemne “niespodzianki” natury pojawiają się za każdym zakrętem, podczas drogi w stronę nieregularnych brzegów wyspy i jej morskich miasteczek, słynnych uzdrowisk, obiektów kultu religijnego i wielu innych miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym.

Wybierzmy się na wspólną wycieczkę

Pierwszy przystanek to Prokopi, gdzie można zobaczyć relikwię św. Jana Rosjanina. Droga po prawej stronie prowadzi do wspaniałych plaż wzdłuż linii brzegowej Morza Egejskiego: Pilio, Vlahia i Sarakiniko. Podążając główną drogą dochodzi się do malowniczego nadmorskiego miasteczka Limni, gdzie warto trzeba zostać na noc. Jest to najlepsze miejsce do nurkowania w krystalicznie czystej wodzie i do wędrówek po zacienionych leśnych ścieżkach.

Evia Pefki beach /fot. Istock /archiwum GNTO

Jadąc wzdłuż zatoki w północnej części wyspy, dotrzemy do Loutra Aidipsou, z ponad 80 kąpieliskami termalnymi i doskonałą infrastrukturą turystyczną. Po północno-zachodniej stronie Eubei znajduje się półwysep Lihada, na którym odwiedzić można jedne z najpiękniejszych plaż wyspy: Yialtra, Gregolimano i Agios Georgios. Nie przegap okazji, aby zobaczyć tropikalne wysepki Lihadonissia, znane jako Greckie Seszele. Idąc dalej na północ, docieramy do Orei, miejsca zamieszkiwanego od czasów prehistorycznych, a obecnie znanego ośrodka turystycznego.

Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele tawern rybnych, w których można napić się szklanki ouzo obserwując refleksy światła odbijające się w lazurowych wodach morskich. Teren ten jest idealny do uprawiania turystyki pieszej, jazdy konnej w pobliskich wioskach, a także do wędkowania. Następnym przystankiem jest Pefki, słynna miejscowość wypoczynkowa, z długą piaszczystą plażą. W pobliżu znajdują się równie wspaniałe, piaszczyste plaże Asminio, Ellinika i Psaropouli oraz Agali, ogromna, złota plaża Agia Anna, która przyniesie orzeźwienie, podczas napawania się widokiem Morza Egejskiego.

A teraz na południe

Południowa Eubea, choć ma zupełnie inne cechy niż północna część wyspy, jest równie interesująca i także szczyci się wysokim rozwojem turystyki. Jest mniej zalesiona, a jednak kryje w sobie miejsca o rzadkim pięknie przyrodniczym; posiada ekosystem z rzadką florą, piękne kaniony, urokliwe wybrzeże z piaszczystymi plażami, malownicze wysepki, legendarny przylądek Cavo Doro, a także tajemnicze megalityczne budowle.

Evia Aedipsos /fot. Istock /archiwum GNTO

To trzeba zobaczyć

  • Styra, zbudowana nad ruinami starożytnego miasta. Główną atrakcją okolicy są słynne Smocze Domy (Drakospita), nazwa ta została nadana z powodu ich ogromnych rozmiarów. Archeolodzy twierdzą, że były to prawdopodobnie “święte domy”, poświęcone Zeusowi i Herze, datowane na VI do II wieku przed naszą erą.
  • Marmari, cichy ośrodek wypoczynkowy, połączony z portem w Rafinie. Jest to wietrzna część Eubeii, naprzeciwko niej znajduje się archipelag dziesięciu wysp i wysepek.
  • Karystos, malownicze miasteczko i port, znany od dawnych czasów ze swoich słynnych płyt Karystos.

Polecane aktywności

  • Wędrówka w wąwozie Dimosari,
  • Przejście doliny Platanistos, podążając nadrzeczną ścieżką z widokiem na Cavo Doro
  • Wspinaczka na szczyt góry Ochi, gdzie można zobaczyć najlepiej zachowany Drakospito (smoczy dom) Eubeii.
  • Nurkowanie w okolicach Karystos.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Źródło: www.visitgreece.gr