Etihad Aviation Group wspólnie z Lufthansą

archiwum Etihad

Etihad Airways, narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Lufthansa, ogłosiły zawarcie umowy o współdzieleniu kodów rejsów (codeshare agreement). Ustalenia wejdą w życie w styczniu 2017 roku, pod warunkiem akceptacji rządu.

Ogłoszona został również umowa wet lease pomiędzy Lufthansa Group, a linią airberlin – w której Etihad Aviation Group posiada 29 proc. udziałów. Eurowings, przewoźnik na połączeniach bezpośrednich Lufthansy i Austrian Airlines, linia wchodząca w skład Lufthansa Group, podpisały umowę leasingową 38 maszyn od airberlin wraz z załogami. 33 samoloty będą wykorzystywane przez Eurowings Group, pozostałe 5 przez Austrian Airlines. Umowa została podpisana na 6 lat i zacznie obowiązywać od lutego 2017 roku
z zastrzeżeniem wymogów regulacyjnych. Umowy najmu zostały uzgodnione na konkurencyjnym cenowo poziomie.

W ramach umowy codeshare, niemiecka linia umieści swój kod “LH” na rejsach Etihad Airways odbywających się dwa razy dziennie z bazy przewoźnika w Abu Dhabi to Frankfurtu, oraz dwa razy dziennie z Abu Dhabi do Monachium, największego miasta w południowych Niemczech.

Narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich oznaczy w zamian międzykontynentalne połączenia Lufthansy swoim kodem ‘EY’, na stałych trasach pomiędzy Frankfurtem a Rio de Janeiro i kolumbijską Bogotą.

James Hogan, dyrektor generalny i prezes zarządu Etihad Aviation Group, powiedział: „Dla Etihad Aviation Group rynek niemiecki od dawna była strategiczny, a nowa relacja
z Lufthansą jest kolejnym krokiem na drodze do bycia wiodącą grupą lotniczą w Europie. Lufthansa cieszy się dużym szacunkiem na całym świecie i dlatego jestem bardzo zadowolony z przyszłej współpracy z myślą o naszych pasażerach. Dodatkowo, jako mniejszościowy udziałowiec airberlin, w pełni wspieramy osobne porozumienie zawarte dziś przez Lufthansa Group na wynajem 38 maszyn airberlin w ramach umowy wet lease. Dla Etihad Airways jest jasne, że Lufthansa jest podobnie ukierunkowaną organizacją, z którą możemy skutecznie i wspólnie rozwijać biznes.”

Carsten Spohr, dyrektor Generalny i prezes Zarządu Lufthansy, dodał: “Cieszymy się na partnerstwo z Etihad Aviation Group. Umowa wet lease z airberlin wesprze rozwój Eurowings Group. Porozumienie code-share pomiędzy Lufthansą a Etihad zapewni naszym pasażerom więcej korzyści i uzupełni funkcjonowanie siatek połączeń obu linii. Będziemy rozważać potencjalne rozszerzenie współpracy w innych obszarach.”