Esky: Polacy wiosną wybiorą się na city breaks w Europie

fot. archiwum eSky.pl

Według ekspertów z eSky.pl tegorocznej wiosny podróżnicy z Polski w zdecydowanej większości udadzą się na wiosenny city break do jednego z europejskich miast. W czołówce najpopularniejszych krajów znajduje się wyjazdowy faworyt Polaków – Włochy, gdzie podróżnicy udadzą się do mniej popularnych miast niż tylko stolica i Mediolan.

Polacy po intensywnym planowaniu tegorocznych podróży w styczniu i lutym, już ruszają w Europę zarówno na city break’i, jak i dłuższe urlopy przed wysokim letnim sezonem. W najbliższych miesiącach będzie też sporo okazji do odpoczynku za sprawą Wielkanocy, jak i długiego weekendu majowego.

Biorąc wolny piątek 7 kwietnia, możemy odpoczywać przez cztery dni. Majówka z kolei daje jeszcze więcej możliwości do dłuższego urlopu – biorąc trzy dni wolnego, 2,4,5 maja zapewnimy sobie ponad tydzień wolnego. Jest to szczególnie atrakcyjny termin dla rodzin z dziećmi, które w tym okresie najczęściej mają wolne.

Według cyklicznego badania Europejskiej Komisji Podróży Polacy są nacją, która deklaruje, że będzie sporo podróżować w pierwszej połowie bieżącego roku, przy czym około 60 proc. respondentów wybierze się w podróż zagraniczną. W rankingu tym wyprzedzamy Włochów, Hiszpanów, Brytyjczyków oraz Niemców. Co więcej, 24 proc. respondentów z Polski deklaruje, że wybierze się na city break – o 8 p.p. więcej niż wskazań dotyczących wakacji. Potwierdzają to również wnioski z badania przeprowadzonego przez eSky.pl we współpracy z agencją badawczą GfK – Polacy częściej decydują się na city break’i versus dłuższe wakacje.

„W styczniu br. zanotowaliśmy ogromne zainteresowanie lotami wiosną, co przełożyło się na znaczący wzrost rezerwacji z datą wyjazdu w okresie marca-maja. Z pewnością zadziałał „odłożony popyt”, a także bardzo duża chęć podróżowania wśród Polaków. Co więcej, wzrost zainteresowania city breakami widzimy zarówno na poziomie rezerwacji lotniczych, jak i również pakietów city break z lotem i noclegiem w cenie. Ten drugi produkt cieszy się szczególnie dużym powodzeniem wśród rodzin z dziećmi” – komentuje Deniz Rymkiewicz, Rzecznik prasowy w eSky.pl

Ranking najpopularniejszych kierunków wśród klientów eSky.pl otwiera wieloletni faworyt – Włochy. Najczęściej polscy podróżnicy wybierają stolicę – Rzym oraz Mediolan, który jest także idealną bazą wypadową nad jezioro Como, czy też Alpy. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym na popularności zyskują także inne, mniej odkryte przez Polaków, włoskie miasta, w tym malownicze Bari, miasto z najstarszą na świecie pizzerią – Neapol, zabytkowa Bolonia, czy słoneczna Sycylia.

Kolejno w rankingu Top 5 kierunków na wiosenny city break znajduje się Hiszpania – kraj fiesty, idealnie nadający się na ucieczkę od chłodnej atmosfery panującej w Polsce na początku wiosny, a w szczególności w okresie Wielkanocy i zarazem sprawdzi się na dłuższy urlop przed sezonem w okresie majówki. Do najpopularniejszych hiszpańskich miast zalicza się Barcelonę, Madryt – idealnie nadające się na city break, jak również Malaga czy Majorka – miejsca świetne na dłuższy urlop w długi weekend majowy.

Podium najpopularniejszych wiosennych kierunków zamyka Francja, gdzie Polacy w zdecydowanej większości udadzą się do stolicy – Paryża. Co więcej, na popularności zyskuje też południowe wybrzeże Francji, a w szczególności Nicea oraz Marsylia, które po raz pierwszy pojawiły się w rankingu.  Dalej w rankingu znajdziemy Grecję (Ateny) oraz Portugalię (Lizbona).

Rezerwowanie z wyprzedzeniem kluczem

Eksperci eSky.pl wskazują, że chcąc podróżować tanio, należy starać się unikać najpopularniejszych terminów podróży – ceny w majówkę lub na Wielkanoc są zawsze wyższe niż kilka dni przed, lub po tych świętach. Kluczowym również jest zaplanowanie swojej podróży z 2- czy nawet 3-miesięcznym wyprzedzeniem, co pozwala zaoszczędzić od 30 proc. do niekiedy nawet 50 proc. wartości biletu.

„Ubiegły rok pokazał, że tzw. oferty “last minute” odchodzą w zapomnienie, a planowanie zarówno krótkich, jak i dłuższych urlopów należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, by zadbać o domowy budżet. Warto też przy rezerwacji zwrócić uwagę na oferty lotów z pobliskich lotnisk. Niekiedy lot np. do Francji z Katowic, zamiast Krakowa może okazać się zdecydowanie bardziej atrakcyjny cenowo” – dodaje Deniz Rymkiewicz.

Obecnie bilety lotnicze do najpopularniejszego kierunku na wiosenny city break, tj. Włoch zaczynają się już od niecałych 200 zł w obie strony– do Mediolanu od 143 zł, do Bolonii od 128 zł, do Rzymu 234 zł w obie strony, do Bari za około 280 zł, a na słoneczną Sycylię (Trapani, Katania) za mniej niż 300 zł w obie strony. Z kolei ceny lotów do Hiszpanii są nieco wyższe – Barcelona od 360 zł, Majorka od 250 zł, Madryt od 460 zł oraz Malaga od 550 zł w obie strony. Atrakcyjnie wyglądają też ceny biletów do kraju nas Sekwaną – Francji, bo do Paryża można złapać bilety za niecałe 260 zł, a na południowe wybrzeże, tj., do Nicei lub Marsylii ceny zaczynają się od około 375 zł w obie strony.

Esky: podróże Polaków w 2022 roku – Włochy na pierwszym miejscu