eSky.pl: Włochy najpopularniejszym kierunkiem tegorocznych wakacji wśród Polaków

fot. Michel Bitetto / unsplash

Polacy masowo wrócili do podróżowania chcąc nadrobić wszelkie zaległości. Najczęściej polscy turyści w wakacje 2022 wybierali się we dwójkę, spędzając za granicą średnio około tygodnia. Według raportu eSky.pl liczba rezerwacji w serwisie w okresie wakacyjnym wzrosła o ponad 40 proc.

W tegoroczne wakacje Polacy postanowili w pełni nadrobić podróżnicze zaległości, aktywnie wyszukując i rezerwując wyjazdy głównie do krajów Morza Śródziemnego. Zwiększone zainteresowanie podróżami ma odzwierciedlenie także w liczbie rezerwacji w serwisie eSky.pl – w okresie czerwiec-sierpień br. wzrosła ona o 43 proc. w stosunku do ubiegłorocznych wakacji.

Najpopularniejsze kierunki podróży

W okresie czerwiec-sierpień 2022 r. w serwisie eSky.pl na pierwszej pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się tradycyjnie Włochy. Polacy najczęściej wybierali Rzym, Mediolan, Wenecję, Sycylię, Bari, oraz Bolonię, która po raz pierwszy pojawiła się w Top 10 najpopularniejszych miast. Kolejno w rankingu uplasowała się Hiszpania, gdzie podróżowaliśmy do Barcelony, Alicante i na Majorkę. Grecja zajęła 3. miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków, a najczęściej wybierane były Ateny, Santorini i Korfu.

Dalej w rankingu znalazły się Chorwacja, Bułgaria, Portugalia, Turcja i Malta. Dane z rzeczywistej sprzedaży eSky.pl pokrywają się z badaniem firmy GfK zleconym przez eSky.pl – ranking deklarowanych krajów wyjazdu kształtuje się następująco – Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Turcja, Portugalia.

“Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w naszym rankingu najpopularniejszych kierunków znalazły się takie kraje, jak Bułgaria, czy Turcja, które najczęściej były wybierane przez klientów tradycyjnych biur podróży. Zmiana ta wskazuje, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielną organizację, która pozwala na podróżowanie po swojemu – bez ograniczeń w zakresie długości pobytu, czy też formy wyżywienia” – komentuje Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy w eSky.pl.

Wyższe ceny i krótszy pobyt

W tegoroczne wakacje ceny biletów lotniczych wróciły do poziomu sprzed pandemii tj. 2019 roku.  Oznacza to wzrost względem 2021 i 2020 roku, kiedy to linie lotnicze obniżały ceny, chcąc zachęcić do podróżowania w okresie niskiego popytu. Z danych serwisu eSky.pl w okresie czerwiec-sierpień br. średnia cena biletu lotniczego w jedną stronę wyniosła 653 zł, z kolei bilety w obie strony oscylują średnio na poziomie około 1150 zł.

W okresie tegorocznych wakacji Polacy krócej przebywali na urlopie. Średnio w okresie czerwiec-wrzesień br. polscy podróżnicy spędzili na urlopie 7 dni vs 9 dni w ubiegłym roku. Najczęściej na samodzielnie zorganizowane wakacje decydowały się pary bez dzieci lub rodziny z dziećmi w wieku nastoletnim.

Dane te mają potwierdzenie także w badaniu zrealizowanym przez firmę GfK na zlecenie eSky.pl – respondenci wskazali, że najczęstszym powodem do samodzielnej organizacji podróży są niższe ceny, niż oferowane przez tradycyjne biura podróży, elastyczne terminy i możliwość samodzielnego wyznaczania długości pobytu.

“Ciekawym zjawiskiem w br. jest okres wyprzedzenia, tj. okres pomiędzy kupnem biletu a wyjazdem. W tym roku doszło do wydłużenia okresu wyprzedzenia, w tegoroczne wakacje wyniósł on około 46 dni versus 32 dni w ubiegłym roku,  co wskazuje na powrót do zachowań podróżników do stanu sprzed pandemii. Podróżnicy już nie mają obawa związanych z możliwością odwołania lotu w wyniku restrykcji lub choroby, dlatego planują podróże z dłuższym wyprzedzeniem” – dodaje Deniz Rymkiewicz.

Grupa eSky wzmacnia współpracę z Finnair