Epir: nieodkryty, nieskazitelny raj kontynentalnej Grecji

Epir: Zagori
Epir: Zagori / fot. P. Merakos / źródło: GNTO

Epir leży w północno-zachodniej Grecji, pomiędzy pasmem górskim Pindos a Morzem Jońskim. Dziewiczy górski masyw Pindos z jego wspaniałymi nietkniętymi lasami, Smocze Jeziora (mityczne jeziora górskie) i nieokiełznane zbocza zapewniają możliwości do wielu rodzajów aktywności (wspinaczka górska, narciarstwo, piesze wędrówki, kolarstwo górskie itp.) w scenerii wyjątkowego piękna.

Epir jest uważany na całym świecie za idealne miejsce dla wszelkiego rodzaju turystyki alternatywnej.  Rzeki Epiru oferują inne atrakcje, takie jak kajakarstwo czy rafting. Szczególnie Arachtos jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wymagających rzek do pływania kajakiem, Voidomatis zaś przepływa przez imponujący wąwóz Vikos.

Natura w najlepszym wydaniu

Wszystko to współistnieje w harmonii ze stanowiskami archeologicznymi, zamkami, klasztorami, kościołami i tradycyjnymi wioskami. Odwiedzić trzeba koniecznie Zagorochorię, grupę 46 wiosek położonych na zboczach gór. W bliskiej odległości znajduje się kanion Vikos, drugi najgłębszy na świecie, z ekosystemem złożonym z 1700 roślin i 182 zwierząt. Warto przejść przez historyczne kamienne mosty Epiru, gdzie legendy i lokalne tradycje odcisnęły swoje piętno na architektonicznych arcydziełach. Poznać warto też Dodoni, miejsce, w którym w czasach starożytnych znajdowała się słynna wyrocznia, a przy okazji odwiedzić słynny Teatr Dodoni, największy w starożytności. Na koniec zaś skosztować najsmaczniejszej fety, sera par excellence Grecji.

Popularne cele podróży:

Arta

Stolica, węzeł komunikacyjny, a także centrum handlowe i administracyjne prefektury. Miasto pełne jest stanowisk archeologicznych i tętni życiem, z uroczymi deptakami, nowoczesnymi centrami handlowymi, kawiarniami i barami.

Epir Arta
Epir: Arta / źródło: GNTO

Janina – Podróż w magicznej krainie (kultura i natura)

Janina, stolica Epiru, rozciąga się wokół pięknego jeziora Pamvotis. Środowisko naturalne, klimat i charakter miasta definiuje akwen – znak rozpoznawczy tego obszaru. Jezioro ze spokojnymi wodami i małą wyspą jest pomnikiem przyrody, którym żyje i oddycha cały obszar.

Epir: Janina, most Konitsa
Epir: Janina, most Konitsa / źródło: GNTO

Metsowo – klejnot Epiru (aktywność)

Metsowo, tętniące życiem górskie miasteczko w Epirze, ze swoją różnorodną historią, tradycjami i zwyczajami, jest popularnym miejscem zimowych wakacji. Ta zacieniona drzewami wioska, zachowująca swój tradycyjny charakter, znajduje się na zboczu góry poniżej Katara Col (przełęcz Katara) w paśmie górskim Pindos. Tętni życiem przez cały rok.

Parga – riwiera Regionu Epiru (natura)

Letnie wakacje w Grecji kojarzą się przede wszystkim z wyspami rozsianymi po całym Morzu Jońskim i Egejskim. Jednak wybrzeża Grecji kontynentalnej skrywają wiele czarujących miejsc, które zapewniają niezapomniane chwile. Jedno z nich znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Epiru, z widokiem na niebiesko-zielone wody archipelagów jońskich.

Epir Parga
Epir: Parga / źródło: GNTO

Preweza (kultura)

Miasto Preweza położone jest u ujścia Zatoki Amvrakikos w zachodniej Grecji. Jest stolicą Jednostki Regionalnej Preweza, gdzie znajdują się lokalne usługi administracyjne, handlowe, kulturalne i turystyczne.

Epir Parga
Epir: Parga / źródło: GNTO

Dzisiejsza Preweza została zbudowana na miejscu starożytnego miasta Beronikida, które zostało założone przez Pyrrusa, greckiego króla Epiru w 290 r p.n.e.

Syvota – joński fiord

Połączenie błękitu i zieleni, charakteryzujące prefekturę Thesprotia, jest głównym powodem, dla którego Syvota jest uważana za jedno z najbardziej egzotycznych miejsc w Grecji. Koronkowe brzegi, soczyście zielone wysepki, długie, osłonięte plaże z krystalicznie czystą wodą i sekretnymi zatoczkami, to tylko niektóre z cech osady, które pozwalają obcować bezpośrednio z naturą. Jest to idealny przystanek dla żeglarzy z archipelagów jońskich, ale również obowiązkowy cel podróży dla wszystkich.

Zagori – 46 tradycyjnych wiosek (natura i aktywność)

W sercu Epiru, pośród stromych i ośnieżonych zboczy pasma górskiego Tymfi, znajduje się Park Narodowy Zagorochoria, jeden z najpiękniejszych i najbogatszych ekosystemów w Europie.

Gromada 46 malowniczych tradycyjnych wiosek na szerszym obszarze gór Timfi, Pindos i Mitiskeli (region Zagori), zbudowanych w magicznej scenerii pośród sosen i jodły, czeka na odkrycie przez cały rok! Naturalne środowisko Zagori jest wspaniałe i idealne do wielu zajęć na świeżym powietrzu. Unikalną lokalną architekturę określa kamień, drewno i łupek.

Epir: Vikos Gorge Oxia
Epir: Zagori / fot. P. Merakos / źródło: GNTO

Imponujące kamienne rezydencje i pofałdowane, naturalnie zalesione otoczenie tworzą niezrównane miejsce, którego nie można przegapić. Zagori dzieli się na trzy obszary: Zagori Zachodnią, Środkową i Wschodnią.

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr