Enter Air – przychody w I kwartale wyższe o prawie 50 proc.

archiwum Enter Air

W I kwartale tego roku, przychody Enter Air wyniosły 185,2 mln złotych, o 46,4 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku. Zysk operacyjny wzrósł do 20,2 mln zł i był wyższy od 1,9 mln zł straty w analogicznym kwartale 2018 roku.

Przewoźnik odnotował 9 mln straty netto, wobec 4 mln straty rok wcześniej. Istotny wpływ na wyniki Grupy miały różnice kursowe oraz zmiany wynikające z MSSF16.
Bez ich uwzględniania Enter Air osiągnąłby wynik brutto 15,8 mln zł (wobec 5,1 mln straty w pierwszym kwartale 2018 r.).
Z kolei EBITDA wyniosłaby 64 mln zł, czyli ponad 10 razy więcej niż w I kw. 2018 (6,2 mln zł).

O bardzo dobrej sytuacji finansowej świadczą też pozytywne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które wyniosły w I kw. 2019 r. 3,1 mln zł, wobec ujemnych przepływów na poziomie -79,5 mln zł rok wcześniej.

Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air, powiedział: „Pierwszy kwartał jest w branży turystycznej okresem inwestycji w przygotowanie do sezonu, jest więc tradycyjnie słabszy niż kolejne okresy. Mimo to, dzięki dużemu popytowi, udało nam się znacząco zwiększyć liczbę operacji, poprawiając przychody i zyski. Pierwszy kwartał był znacząco lepszy niż rok wcześniej, ale nie łatwo jest porównać te okresy ze względu na rewolucyjną zmianę w prezentacji wyników. Dla nas liczy się jednak to co rzeczywiście wypracowaliśmy i zarobiliśmy.

Wprowadzony od początku 2019 roku MSSF16, istotnie wpłynął na sposób prezentacji naszych wyników. Tak naprawdę czytelnikom ciężko zorientować się czy firma zarabia lepiej, czy gorzej, gdyż dominującą rolę zaczynają odgrywać wirtualne różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej zobowiązań, a nie rzeczywiste zyski firmy i generowana gotówka. Jeśli porównalibyśmy wyniki tą samą metodą prezentacji jak w latach poprzednich, można zauważyć, iż wynik brutto spółki poprawił się o ponad 16,7 mln zł.”

 

W maju 2019 r. Enter Air podpisał z Albex Aviation oraz osobami fizycznymi umowę inwestycyjną o wartości 2 mln USD (około 7,7 mln zł) dotyczącą objęcia 49 proc. akcji nowej emisji w szwajcarskiej linii lotniczej Germania Flug, która od pięciu lat prowadzi przewozy na rynkach europejskich oraz popularnych kierunkach wakacyjnych w Afryce i na bliskim wschodzie. Spółka ma podpisane kontrakty z biurami podróży oraz dostępne sloty na lotnisku w Zurychu. Flota Germania Flug to trzy samoloty Airbus A319.

Zarząd Enter Air zarekomendował podobnie jak w poprzednich latach, wypłatę akcjonariuszom dywidendy w wysokości 12,3 mln zł, tj. 0,7 zł na akcję. Walne Zgromadzenie, które podejmie decyzję o jej wypłacie odbędzie się 24 czerwca 2019 r.

Aktualnie Enter Air posiada 21 samolotów Boeing 737-800 oraz dwie maszyny Boeing 737 MAX 8, które zostały odebrane w grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r.

W pełni zakontraktowanym sezonie LATO 2019 r. do dyspozycji przewoźnika są też dwa Boeingi 737-800, które w ramach umowy wet-lease zostały wypożyczone od słowackiej linii Go2Sky, oraz dwa Airbusy A320 od firmy Electra. Flota pozwoli z powodzeniem zrealizować program handlowy i wykonywać wysokorentowne czartery ad-hoc.