Emirates: w czasie lotu dzieci się nudzą

archiwum Emirates

Z myślą o rodzicach walczących z nudą pociech, linie Emirates wspólnie z doktor Sandi Mann, psycholog i specjalistką w dziedzinie nudy z University of Central Lancashire opracowały Współczynnik Dziecięcej Nudy (Child Boredom Quotient, CBQ).

Pozwala on rodzicom ustalić dokładny moment, w którym ich dzieci zaczną się nudzić, aby mogli zaplanować aktywności i podróżować bez zmartwień.
W oparciu o badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród ponad 2 tysięcy rodziców dzieci poniżej 12. roku życia oraz obserwacje zachowań dzieci podczas zabawy, dr Mann podzieliła różne zajęcia na aktywne (A), pasywne (P), interaktywne (I), kreatywne (C) i sensoryczne (S), formułując współczynnik CBQ i umożliwiając rodzicom dobranie idealnego zestawu zajęć zapobiegających nudzie.

Badanie, w którym dwie trzecie rodziców (64 proc.) przyznało, że martwi się, jak zająć swoje dzieci w podróży, a 43 proc. obawiało się, że ich dzieci mogą przeszkadzać innym pasażerom, wykazało także, że najtrudniejszą do opanowania grupę stanowią maluchy w wieku 3-4 lat. Ankietowani często przekupywali dzieci, np. dając im przekąski (41 proc.) w zamian za dobre zachowanie. Wśród innych sprawdzonych metod na odwrócenie uwagi rodzice wymieniali urządzenia elektroniczne (33 proc.), nawet jeśli zabraniają z nich korzystać w domu, nowe zabawki (27 proc.) czy zmęczenie dziecka bieganiem po lotnisku przed wejściem na pokład (16 proc.).

Dr Sandi Mann, psycholog i specjalistka w dziedzinie nudy, University of Central Lancashir, powiedziała: „Rodzice dzieci w wieku 3-4 lat odkrywają, że maluchy stają się bardzo aktywne fizycznie i bardziej niezależne, a także potrzebują bardziej wyszukanych form rozrywki niż wcześniej. Przykładowo „elektroniczna niania”, po którą rodzice chętnie sięgają w czasie lotu, może okazać się nieskuteczna w niektórych grupach wiekowych. Młodsze dzieci rozpraszają się szybciej niż starsze. Zamiana tej pasywnej czynności na bardziej aktywne czy kreatywne zajęcia sprawi, że dzieci nie będą się nudzić, niecierpliwić i przeszkadzać innym.”

Okazuje się jednak, że rodzice podróżujący samolotem z dziećmi uciekają się nie tylko do przekupstwa. 7 proc. badanych uczciwie przyznało, że po prostu zakłada opaskę na oczy, próbując odpocząć od swoich niespokojnych maluchów.

Najpopularniejszą formą rozrywki dla dziecka na pokładzie samolotu są filmy, które potrafią zająć je przez okres od około 40 minut w przypadku najmłodszych (0-2) do 1 godziny i 45 minut w przypadku najstarszych (11-12 lat). Na drugim miejscu znajdują się gry na urządzeniach mobilnych lub w systemie rozrywki pokładowej (skuteczne przez okres od 30 minut u najmłodszych do 1,5 godziny u najstarszych).
Tymczasem spośród zajęć kreatywnych rysowanie cieszyło się największą popularnością w grupie do 9 lat, kiedy to ciekawsze stają się różne quizy i puzzle. Najmłodszym z kolei najbardziej podobają się kolorowanki i książki z naklejkami.

Dr Mann dodała: „Bardzo małe dzieci nie potrzebują zbyt wyszukanych rozrywek w podróży samolotem i będą najbardziej zaciekawione otoczeniem – w tym innymi pasażerami i, oczywiście, swoimi rodzicami.  Może być to na przykład zabawa w „zgadnij, co widzę” czy spacer po samolocie, który kilkulatkom zapewni odrobinę ruchu, a niemowlakom – zróżnicowane bodźce wizualne. Znakomite efekty przynosi także śpiewanie czy zabawy interaktywne, na przykład w „a kuku!”. Starszym dzieciom można wręczyć proste materiały takie jak zeszyt i długopis, książka z łamigłówkami czy komiks. Od czasu do czasu należy zrobić przerwę na spacer po samolocie i ograniczyć pasywne oglądanie filmów, podobnie jak w domu. Rodzice nie powinni obawiać się, że dziecko będzie się nudzić. Pozostawione same sobie z bardzo podstawowym wyposażeniem znajdzie kreatywne zajęcie.”

Jade Cobbs, Emirates Cabin Supervisor, skomentowała: „Wiemy, że rodzice często boją się długich podróży samolotem ze znudzonymi dziećmi. Nie muszą jednak czekać na nadejście nudy. Czy to z pomocą personelu pokładowego, który wręczy dziecku zestaw podróżnika, czy też oglądając filmy i programy familijne w systemie Emirates ice, podróżujące rodziny mogą uniknąć nudy dzięki przygotowanym zajęciom, interaktywnym zabawom czy rozrywce pokładowej.”

Dr Sandi Mann stworzyła orientacyjny przewodnik odpowiadający na pytanie, jak zaplanować podróż samolotem dla dzieci z każdego przedziału wiekowego. Zajęcia zostały podzielone na aktywne (A), pasywne (P), interaktywne (I), kreatywne (C) i sensoryczne (S), a koncepcja oparta jest na mieszaniu powyższych grup oraz przerywaniu aktywności w odpowiednim momencie, co pozwoli na redukcję nudy.