Emirates uziemiają większość floty

Emirates uziemiają flotę
Samoloty w barwach Emirates/fot. archiwum Emirates

Linie lotnicze Emirates tymczasowo zawieszają większość lotów pasażerskich od 25 marca.

Emirates będą nadal obsługiwać loty pasażerskie do odwołania (tak długo jak granice pozostaną otwarte, a na loty będzie popyt) do następujących kierunków: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hongkongu, Tajlandii, Malezji, Filipin, Japonii, Singapuru, Korei Południowej, Australii, Południowej Afryki, USA i Kanady.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: „Świat dosłownie poddał się kwarantannie z powodu wybuchu COVID-19. Jest to niespotykana sytuacja kryzysowa pod względem zasięgu i skali – nie tylko geograficznie, ale również z punktu widzenia zdrowia, społeczeństwa i gospodarki. Do stycznia 2020 r. Grupa Emirates dobrze sobie radziła z realizacją celów na rok budżetowy 2020-21, ale rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 uniemożliwiło to w ciągu ostatnich 6 tygodni. Jako linia lotnicza o globalnym zasięgu znajdujemy się w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie zapewnić rentownego świadczenia usług pasażerskich dopóki kraje nie otworzą ponownie swoich granic i nie wróci zaufanie do podróżowania. Od środy 25 marca, chociaż będziemy nadal wykonywać loty towarowe, Emirates tymczasowo zawiesi większość operacji pasażerskich. Będziemy uważnie przyglądać się bieżącym wydarzeniom, a gdy tylko pozwoli na to sytuacja, przywrócimy nasze usługi.”

Grupa Emirates podjęła szereg działań mających na celu ograniczenie kosztów. prezesi linii Emirates i dnata – Sir Tim Clark i Gary Chapman – obniżają swoje podstawowe wynagrodzenia o 100 proc. na czas trzech miesięcy.

Przewoźnik zamraża wszystkie działania związane z rekrutacją i doradztwem, zachęca także pracowników do korzystania z płatnego lub bezpłatnego urlopu w świetle zmniejszonej liczby lotów oraz tymczasowo obniża wynagrodzenie podstawowe dla większości pracowników Emirates Group na okres trzech miesięcy, od 25 proc. do 50 proc. W tym czasie pracownicy będą nadal otrzymywać pozostałe świadczenia. Wszyscy, którzy są zatrudnieni na niższych stanowiskach, będą zwolnieni z obniżki wynagrodzenia podstawowego.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum podkreślił: „Zamiast prosić pracowników o odejście z firmy, zdecydowaliśmy się na tymczasowe obniżenie wynagrodzenia podstawowego, ponieważ chcemy chronić naszych ludzi i utrzymać utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników. Zależy nam na uniknięciu redukcji miejsc pracy. Gdy popyt ponownie wzrośnie, chcemy być przygotowani na natychmiastowe wznowienie usług dla naszych klientów.
.