Egipt – otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w 2021

Jedna z sal GEM
Prace wykończeniowe w Wieli Muzeum Egipskim/fot. archiwum Ministerstwo Turystyki i Archeologii Egiptu

Khaled el Anani, minister turystyki i starożytności w Egipcie skontrolował w niedzielę przygotowania do ceremonii otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM) w 2021 roku.

Minister przedyskutował z przedstawicielami firm odpowiedzialnych za akcję promocyjną muzeum, pomysły i propozycje dotyczące planów marketingowych. Spotkał się także z reprezentantami firmy odpowiedzialnej za transport mumii z Muzeum Egipskiego przy Placu Tahir w Kairze do nowej lokalizacji. Uzgodniono, że transport ma nastąpić podczas uroczystej parady

Muzeum Egipskie dysponuje 150 mumiami, ale tylko 22 królewskie z nich będą przeniesione (18 mumii faraonów i 4 ich żon).
Wśród tych najbardziej znanych będą mumie Totmesa I, Totmesa II, Totmesa II, Seti I, Ramzesa II, Ramzesa III, Ramzesa IV, Ramzesa V, Meremptaha, Sekenenry Tao i żon królewskich – Maritamun (żony Amenhotepa I) Ahmose Nefertari (żony Ahmosisa) oraz królowej Hatschepsut.

Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym muzeum archeologicznych na świecie. Jego otwarcie planowano początkowo na rok 2018, ostatnio na pierwszy kwartał 2020 roku. Z powodu epidemii koronawirusa otwarcie przeniesiono na rok 2021. Ma zajmować 50 hektarów powierzchni, wewnątrz będzie znajdować się 50 tysięcy eksponatów, w tym 5 tysięcy przeniesionych z Muzeum Egipskiego w na Placu Tahir.