Egipt i Wyspy Kanaryjskie wciąż najlepiej się sprzedają

AG

Na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) przedstawił raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych.I znowu, kolejny już tydzień (tym razem od 12 do 19 listopada) jest lepszy od analogicznego w roku ubiegłym – o 3,7 proc. klientów oraz 6,4 proc. liczby.

Ten tydzień przyniósł najwyższy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, w imprezach autokarowych – aż 69,3 proc. Jeśli chodzi o wyjazdy samolotowe, odnotowano mniejszy wzrost – 3,1 proc. Zmalała zaś, w stosunku do ubiegłego roku, sprzedaż imprez z dojazdem własnym – o -2,5 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem w ostatnim tygodniu, to na pierwszych trzech miejsca kolejność jest taka, jak w poprzednim tygodniu: Egipt, którego udział w sprzedaży wyniósł 23,7 proc., Hiszpania (17,3 proc.) oraz Włochy (5,3 proc.). W pierwszej dziesiątce utrzymał się kierunek narciarski – Austria (3,1 proc, pozycja 6). Prawdopodobnie popularność niemieckich jarmarków świątecznych spowodowała pojawienie się w pierwszej dziesiątce Niemiec (1,8 proc., pozycja 10.). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Kenia (4,7 proc), Maroko (3,2 proc.), Cypr (2,2 proc., Portugalia (2,2 proc.), Wyspy Zielonego Przylądka (1,9 proc).
Wciąż najczęściej wybieramy jako docelowe lotniska egipskie (4w pierwszej dziesiątce) i na Wyspach Kanaryjskich (3) a na podium miejsca zajmują : Sharm El Sheik, Hurgahdę i Marsa Alam. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Fuerterventura, Teneryfa, Mombasa, Lanzarotte, Agadir, Taba, i Funchal (Madera).
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Egipcie – Sharm El Sheik (2323 zł), Hurghada (2482 zł) i Taba (2485 zł). Najdrożej jest w: Mombasie w Kenii (4781 zł) i na Teneryfie (3102 zł).
Raport PZOT pokazuje również, że w ostatnich czterech tygodniach tego roku dynamika sprzedaży osłabła, osiągając 8,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012. Najbardziej w ostatnim miesiącu wzrosła sprzedaż wyjazdów typu autobus + hotel (69,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu w roku ubiegłym). Wyjazdy samolotem wzrosły w tym czasie o 7,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym o 5,5 proc.