Egipt, Grecja i Kanary wciąż droższe niż przed rokiem

AG

Oferty egipskie są średnio droższe od ubiegłorocznych o 179 zł, greckie – 43 zł, na Wyspach Kanaryjskiego – o 128 zł. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 nadal wykazywały nieduże wzrosty, które wyniosły 3 złote (poprzednio ceny wzrosły o 4 złote). Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Gran Canarii i Majorki – o średnio 68 i 65 złotych, ale istotne wzrosty odczuły też Maroko oraz greckie Chalkidiki i Rodos – odpowiednio o 40, 53 i 29 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na Cyprze i na tunezyjskiej Djerbie oraz w Tunezji Kontynentalnej – średnio o 85, 53 i 33 złote, a także na odczuwających mniej przyjazdów turystów rosyjskich Tureckiej Riwierze i Synaju – o średnio 23 i 21 złotych.

Średnie ceny nadal utrzymują się na wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wzrosła teraz do 81 złotych, wobec 38 złotych przed tygodniem. Na tę sporą zmianę wpływ wywarł nie tyle bieżący wzrost cen, ale fakt, że w ubiegłym sezonie ceny o tej porze spadły o około 40 złotych. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam – o 241, 235 i 61 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, później wzrosły do średnio 216 złotych, ale w ostatnich dwóch tygodniach znowu zmalały do 179 złotych. Widać wyraźnie, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują ewolucję kursu amerykańskiego dolara. Cały czas cenom Egiptu szkodzi również bardzo wysoka dynamika wzrostu cen wewnętrznych w tym kraju (+ 11 procent r/r).

Z powodu wyższych cen Gran Canarii i Lanzarote zwiększyła się dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 85 do 128 złotych. Spore zwyżki na kierunkach greckich (i zeszłoroczne obniżki) spowodowały, że stały się one teraz droższe o średnio 43 złote niż w ubiegłym sezonie, choć przed tygodniem były jeszcze o 18 złotych tańsze. Jedynymi dużymi kierunkami, na których ceny są nadal niższe od ubiegłego sezonu to Bułgaria oraz Turcja – o 44 i 70 złotych, a szczególnie Turecka Riwiera – o średnio 125 złotych, co jest niewątpliwie „zasługą” mniejszej liczby turystów rosyjskich na tych kierunkach. Ciekawa sytuacja powstała natomiast na kierunkach tunezyjskich. Otóż w zeszłym roku o tej porze nastąpiły tam spadki cen i obecnie – pomimo faktu, że ceny w tym tygodniu spadły – to i tak stały się one teraz nieco wyższe (o około 20 złotych) niż przed rokiem.

Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają obecnie nadal Grecos i TUI – o średnio prawie 105 i 60 złotych. Po ostatnich dużych zmianach podobne ceny jak przed rokiem mają teraz Neckermann, Exim Tours i Wezyr, a wyższe prezentują Sun & Fun, Itaka, Rainbow Tours i Alfa Star. W tym, co jednak dla klientów jest najważniejsze, czyli bezwzględnym poziomie cen, mamy obecnie trzech wyróżniających się organizatorów. Są nimi, jeśli chodzi o ogólną liczbę najatrakcyjniejszych ofert, (na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli), biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz Itaka, które posiadają takich ofert odpowiednio 18, 17 i 16. Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays – 13 oraz 11, natomiast wśród małych organizatorów niezmiennie dużą liczbą najtańszych propozycji dysponuje biuro Net Holiday (12).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.