ECK i UOKiK przypomną o prawach pasażera. Kampania pojawi się na lotniskach i w środkach transportu

Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ruszają z kampanią informacyjną, która przypomni, jakie są prawa pasażera w sektorze lotniczym. Kampania, która rozpocznie się 1 lipca, będzie polegała na wyświetlaniu materiałów informacyjnych w wybranych środkach transportu zbiorowego oraz portach lotniczych. Jej celem jest poinformowanie pasażerów o ich uprawnieniach w sytuacjach takich jak opóźnienia, odwołane loty czy problemy z bagażem.

W 2022 roku po bezpłatną i pozasądowo pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego zgłosiło się prawie 7 tys. osób, z czego 40 proc. stanowiły zapytania związane z problemami lotniczymi. ECK wspólnie z UOKiK w okresie wakacji dotrą więc do pasażerów z informacjami o przysługujących im prawach.

Od 1 lipca w wybranych pojazdach transportu zbiorowego w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście oraz w niektórych portach lotniczych będą wyświetlane materiały informacyjne. Kampania ma za zadanie informować, że w sytuacji opóźnionego i odwołanego lotu lub problemu z bagażem podróżujący mają określone uprawnienia, jak i obowiązki. Wskazuje również miejsce, gdzie pasażerowie mogą uzyskać potrzebne informacje oraz zwrócić się po pomoc w razie trudności w porozumieniu się z zagraniczną linią lotniczą.

Takim punktem jest m.in. działające przy UOKiK Europejskie Centrum Konsumenckie, które pomaga w rozwiązywaniu problemów z zagranicznym przedsiębiorcą z innego kraju UE, a także z Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii.

Napisanie reklamacji jest proste

Przy okazji kampanii ECK i UOKiK zachęcają do korzystania z bezpłatnych narzędzi, dostępnych na stronie konsument.gov.pl, takich jak zestawienie formularzy skarg wybranych europejskich linii lotniczych, kalkulator praw pasażerów linii lotniczych oraz gotowe szablony reklamacji, które mają ułatwić pasażerom proces dochodzenia swoich praw w przypadku problemów z przewoźnikami lotniczymi.