easyJet – w II kwartale o 5,8 proc. więcej pasażerów

archiwum easyJet

W drugim kwartale tego roku liczba pasażerów, którzy skorzystali z usług easyJet wyniosła 20,2 mln, o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Był to m.in., wynik zwiększonej o 5,5 proc. Liczby oferowanych miejsc (do 21,9 mln). Obłożenie miejsc wyniosło 92 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.).

Przychody za ten kwartał wyniosły 1,196 mld funtów (spadek o minus 2,6 proc.). Przychód na miejsce spadł do poziomu 54,54 funtów (minus 7,7 proc.)

Na wyniki finansowe i operacyjne w omawianym kwartale miały wpływ następujące wydarzenia: atak terrorystyczny w Brukseli i katastrofa Egyptair, znaczne zakłócenia związane ze strajkiem kontrolerów lotów oraz nasilonym ruchem, zamknięcia pasów na lotnisku Gatwick oraz trudne warunki atmosferyczne, które spowodowały odwołanie 1,221 rezerwacji.
Firma częściowo zrównoważyła wpływ zakłóceń i zwiększyła liczbę rezerwacji dzięki wzmocnieniu oferty oraz innym inicjatywom ukierunkowanym na wzrost przychodów.

Prezes easyJet Carolyn McCall powiedziała: „W drugim kwartale odnotowaliśmy trudne warunki prowadzenia działalności zarówno w sensie ekonomicznym i operacyjnym. Było to spowodowane strajkami kontrolerów lotów oraz innymi akcjami protestacyjnymi, zamknięciem pasów na londyńskim Gatwick oraz ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Wspomniane czynniki w połączeniu ze wzrostem liczby miejsc w skali całego rynku lotów krótkodystansowych, wpływają na wyniki finansowe firmy, tym bardziej że w tej części roku ruch lotniczy jest największy. Obserwowane niedawno zawirowania na rynku walutowym, wpływają na nastroje konsumentów i są w dużej mierze związane z decyzją o wystąpieniu z Unii Europejskiej, podjętą w referendum przez Wielką Brytanię, oraz z niedawnymi wydarzeniami w Turcji i Nicei.

Mimo to, w drugim kwartale linia przewiozła więcej pasażerów i osiągnęła wysoki współczynnik wykorzystania miejsc, a marka easyJet w dalszym ciągu cieszy się silną pozycją w Europie. Firma skutecznie ogranicza koszty i nieustannie usprawnia procesy operacyjne oraz obsługę klienta. Koncentrujemy się na możliwościach, które pojawią się w obecnych, dość trudnych warunkach do prowadzenia działalności.
Model biznesowy easyJet gwarantuje wysokie saldo gotówki, korzystny bilans spółki i elastyczny program zarządzania flotą. Jesteśmy przekonani, że z powodzeniem stawimy czoła nadchodzącym wyzwaniom oraz utrwalimy przewagę rynkową w dłuższej perspektywie.”