easyJet na dłużej z lotniskiem w Luton

archiwum easyJet

easyJet brytyjska linia lotnicza, podpisała nową, 10 letnią umowę z lotniskiem w Luton, która pozwoli na dwukrotne powiększenie bazy i obsługę 9 milionów pasażerów, w miejsce dotychczasowych 4 milionów. Ekspansja pociągnie za sobą stworzenie 2 500 nowych miejsc pracy w tym szóstym największym porcie lotniczym w Wielkiej Brytanii.

Lotnisko Londyn Luton to druga co do wielkości baza easyJet, gdzie w ramach umowy linia planuje dodanie nowych, biznesowych tras oraz zwiększenie częstotliwości połączeń z 39, które obsługuje obecnie. Łącznie, zdolność przewozowa easyJet z tej bazy zwiększy się o 20 proc.
Carolyn McCall, prezes easyJet powiedziała: „To bardzo istotna, długoterminowa umowa, która pozwoli nam powiększyć ofertę połączeń biznesowych i wypoczynkowych oraz podwoić wielkość bazy w Luton – pierwszej i macierzystej bazy easyJet. Czekamy na bliższą współpracę z lotniskiem i nowymi właścicielami koncesji – przedsiębiorstwem inwestycyjnym Ardian i spółką AENA Group. Ich wsparcie finansowe oraz zobowiązanie do długoterminowej pomocy w rozwoju lotniska były kluczowymi czynnikami, które wpłynęły na naszą decyzję w sprawie umowy. Wierzymy, że obie firmy pomogą nam zrealizować nasze plany. Tempo ekspansji easyJet na lotnisku w Luton jest po części uzależniona od planów przebudowy lotniska, które obecnie czekają na zatwierdzenie rządu. Planowane usprawnienia odblokują potencjał tego portu lotniczego oraz zwiększą satysfakcję pasażerów podróżujących do i z Luton. Zmiany będą motorem wzrostu gospodarczego całego regionu i przyczynią się do powstania nowych miejsc pracy. Lotnisko w Luton może mieć rzeczywisty i bezpośredni wkład w potrzebę większej przepustowości portów lotniczych na południowym wschodzie Anglii. Obecnie Luton obsługuje prawie 10 milionów pasażerów rocznie, a jeśli dostanie zielone światło na przebudowę, liczba pasażerów może urosnąć w najbliższych latach do 18 milionów.”

Glyn Jones, dyrektor zarządzający lotniska Londyn Luton skomentował: „easyJet jest naszym największym partnerem, a z ich usług korzysta 45 proc. pasażerów całego portu lotniczego. Umowę traktujemy jako swoiste wotum zaufania linii dla lotniska Londyn Luton i jego przyszłości. Stworzenie miejsc pracy, nowe połączenia oraz większa częstotliwość lotów to wspaniałe informacje dla całego regionu. Lotnisko Londyn Luton jest ważnym ośrodkiem dla tysięcy mieszkańców trzech pobliskich powiatów i dla samych Londyńczyków. Cieszymy się, że dzięki umowie zawartej z easyJet będziemy mogli oferować naszym pasażerom więcej możliwości lotów, a lokalnym przedsiębiorcom dostęp do nowych rynków”.