easyJet – dobry ostatni kwartał 2013 roku

archiwum easyJet

W ostatnim kwartale 2013 roku liczba miejsc oferowanych pasażerom easyJet wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku 2012 o 4,1 proc. do 16,1 mln. Liczba pasażerów wzrosła o 4,2 proc do 14,3 mln, a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,1 p.p. do 88,7 proc.

Takie wyniki udało się osiągnąć pomimo dobrych wyników w 2102 roku, odnotowanych w Wielkiej Brytanii po letnich Igrzyskach Olimpijskich oraz trudnych warunków rynkowych w omawianym okresie.

Linia easyJet ogłosiła, że w wisoną 2014 roku otworzy w Neapolu nową bazę oraz powiększy siec połączeń z Hamburga.
Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, to liczba rezerwacji na pierwsze półrocze jest zbliżona do liczby z ubiegłego roku, spółka spodziewa się więc straty przed opodatkowaniem za pierwsze półrocze w wysokości 70–90 mln GBP, zakładając standardowy poziom zakłóceń (w ubiegłym roku linia ogłosiła stratę w wysokości 61 mln GBP w pierwszym półroczu). W ubiegłym roku Wielkanoc wypadła 31 marca, w wyniku czego w pierwszym półroczu 2013 roku odnotowano dodatkowy strumień przychodów w wysokości 25 mln GBP. W tym roku Wielkanoc wypada w kwietniu, w związku z czym zwiększenie natężenia ruchu związane z okresem świątecznym wypadnie w kolejnym kwartale 2014.

Carolyn McCall, prezes easyJet powiedziała: “Spółka easyJet dobrze rozpoczęła ten rok. Odnotowaliśmy wzrost przychodu na miejsce w tym kwartale, pomimo trudnych warunków rynkowych i dobrych wyników w ubiegłym roku. Kwartalne wyniki są dowodem na to, że stale skupiamy się na efektywnym zarządzaniu kosztami i realizacji naszych strategicznych celów. Posiadamy także strukturalną przewagę na rynku lotów krótkodystansowych w Europie w stosunku do tradycyjnych linii i tanich przewoźników.
Dzięki przyjętej strategii, zakładającej oferowanie klientom niskich cen biletów na atrakcyjnych trasach oraz zapewnienie przyjaznej obsługi, w dalszym ciągu będziemy rozwijać działalność i zapewniać zysk naszym akcjonariuszom.”