DZT: Europa najważniejszym rynkiem źródłowym. Prognozy przewidują dalszy wzrost liczby turystów w 2024

Wypoczynek w winnicach na łonie natury /fot. Francesco Carovillano /DZT

Europa pozostaje najważniejszym rynkiem źródłowym – Ożywienie w Azji i Ameryce Północnej – wydarzenia kulturalne i UEFA Euro 2024 oraz szeroka oferta wakacyjna na łonie natury jako magnes na dłuższy pobyt dla gości z zagranicy.

Według oceny Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), biorąc pod uwagę nadchodzące ważne wydarzenia kulturalne i sportowe w Niemczech, prognozy dają niemieckiej turystyce przyjazdowej ogromny potencjał i możliwość osiągnięcia w 2024 r. wyników rekordowego roku 2019.

Podstawą tego jest ożywienie ruchu turystycznego, które nastąpiło w 2023 roku. Wolumen 80,9 mln noclegów gości zagranicznych świadczy o niezmiennie wysokim popycie ze strony europejskich rynków źródłowych i USA oraz powrót rynków azjatyckich. Szczególny dodatkowy potencjał w roku obecnym dają Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W międzynarodowej konkurencji Niemcy jako kierunek podróży mogą pochwalić się wysoką lojalnością klientów i atrakcyjnymi ofertami w segmencie kulturalnym, wyjątkowymi wydarzeniami sportowymi, aktywnym wakacjami na łonie natury oraz szeroką ofertą w certyfikowanych uzdrowiskach.

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, w grudniu 2023 roku w obiektach noclegowych posiadających co najmniej 10 miejsc noclegowych zarejestrowano 6,1 mln noclegów zagranicznych gości, co oznacza wzrost o 10,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Daje to wstępny roczny wynik na poziomie 80,9 mln noclegów gości z zagranicy. Odpowiada to osiągnięcie 90 proc. wyniku rekordowego roku 2019.

„W ciągu 2023 roku turystyka przyjazdowa do Niemiec nieustannie zyskiwała. W styczniu 2023 roku do rekordowej liczby noclegów gości z zagranicy z 2019 roku nadal brakowało nam prawie dwadzieścia dwa procent, ale pod koniec 2023 roku różnica zmniejszyła się do dziesięciu procent. Widzimy duże możliwości dalszego wzrostu w 2024 roku. Opieramy się także na prognozie Światowej Organizacji Turystyki, która w swoim najnowszym barometrze trendów ze stycznia 2024 roku zakłada, że ​​turystyka międzynarodowa w tym roku całkowicie przezwycięży skutki pandemii. Letnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą impulsem dla Niemiec z 2,7 mln kibiców na stadionach i oczekiwanymi 7 mln gości w strefach kibica i na widowniach w przestrzeni publicznej” – wyjaśnia Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT.

Polacy wykupili ponad 4 mln noclegów

Po raz pierwszy Polacy wykupili ponad 4 mln noclegów w niemieckich hotelach i pensjonatach. Wynik 4,17 mln noclegów oznacza wzrost o 14,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

„Już w ubiegłym roku cieszyliśmy się na dynamiczny wzrost i rekord, przekraczające nasz najlepszy wynik sprzed pandemii. W tym roku mamy kolejny absolutny rekord, który przekroczył nawet nasze pozytywne prognozy. Ponad 540 tys. dodatkowych noclegów Polaków! Niemcy stały się popularnym miejscem na spędzenie urlopu. Już nie tylko wyjazdy typu „city break” i turystyka przygraniczna napędzają przyjazdy z Polski. Jak pokazują nasze badania rośnie segment indywidualnych podróży objazdowych, zarówno własnym samochodem, jak i z wykorzystaniem komunikacji publicznej i biletu sieciowego. Niemcy oferują bardzo dobry stosunek jakości do ceny oraz bardzo bogaty wachlarz atrakcji turystycznych. Nasza strategia promocji dłuższych pobytów i podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przynosi pozytywne rezultaty” – mówi Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

Wydarzenia kulturalne, takie jak 250. urodziny Caspara Davida Friedricha, 35. rocznica upadku Muru Berlińskiego czy Chemnitz – Europejska Stolica Kultury 2025, oferują gościom z zagranicy wiele dodatkowych motywów do odbycia podróży do Niemiec. Liczba noclegów w turystyce przyjazdowej może w 2024 roku powrócić do poziomu sprzed kryzysu.