Dzień Kobiet w Air France i KLM

archiwum Air France i KLM

8 marca w Międzynarodowy Dzień Kobiet na panie podróżujące liniami Air France i KLM czekały miłe niespodzianki, między innymi pierwszeństwo w wejściu na pokład samolotów.

Panie były witane na pokładzie jako pierwsze, jeszcze przed pasażerami uprawnionymi do pierwszeństwa z tytułu Sky Priority (klasa biznes, karty lojalnościowe). W tym dniu na lotniskach przy wyjściach do samolotów linie ustawiły specjalne tablice zapraszające panie w pierwszej kolejności, zostały też zmienione komunikaty lotniskowe, a karty pokładowe odpowiednio oznakowane priorytetem. Akcja dotyczyła wszystkich międzynarodowych lotów Air France i KLM, w tym tych startujących tego dnia z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

W Dniu Kobiet na pasażerów płci pięknej czekało jeszcze więcej niespodzianek od Air France – na lotnisku w Paryżu, jak i na pokładach samolotów.

W wielu miejscach kobiety były witane z honorami, obdarowywane czekoladkami i kwiatami, aby podróż 8 marca była niezapomniana.

Również tego dnia, wybranymi lotami francuskiej linii opiekowaly się całkowicie damskie załogi. Siedem, ochotniczo uformowanych z tej okazji załóg personelu latającego Air France, z damską obsadą zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i kokpicie wyruszyło z lotniska bazowego w Paryżu do pracy na różnych rejsach europejskich i międzykontynentalnych, Ta inicjatywa miała na celu zademonstrowanie zaangażowania Air France w walkę o prawa kobiet na całym świecie.

Kobiety w centrum uwagi Air France

Od wielu lat Air France podejmuje liczne działania i inicjatywy na rzecz równości płci. Damska część personelu firmy demonstruje swoje prawa, walczy z seksistowskimi zachowaniami w miejscu pracy, domaga się równości płac i dostępu do wszystkich stanowisk firmy. W efekcie kobiety pełnią ważną role w tworzeniu linii, czego doskonałym dowodem jest fakt, że Air France jest dowodzony przez dwie kobiety – Anne-Marie Couderc, w roli Przewodniczacej Zarządu i Anne Rigail – prezesa Air France. Ponadto kobiety zajmują inne wysokie stanowiska – stanowią 35 proc. kadry managerskiej, 55 proc. zarządu oraz 28 proc. komitetu wykonawczego firmy.

Ponadto, głosząc, że feminizacja zawodów jest podstawowym aspektem równości zatrudnienia linia wspiera kobiety w karierze w profesjach typowo technicznych, które są standardowo zdominowane przez mężczyzn. W efekcie kobiety stanowią 8 proc. pilotów Air France (to 3 proc. więcej niż średnia w branży) są też inżynierami, mechanikami, specjalistami IT i wykonują inne zawody typowo techniczne. Realizując u siebie równą politykę zatrudnienia francuska linia promuje dostęp kobiet do wszystkich zawodów, a także angażuje się w działania społeczne i wspiera stowarzyszenia na całym świecie pod kątem doradztwa zawodowego i edukacji dziewcząt i młodych kobiet.