Dzień Dziecka w zabytkach techniki na Śląsku

archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Z okazji Dnia Dziecka Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska przygotowała w swoich obiektach eventy w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie, Walcowni Cynku w Katowicach oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

W dniach 1 oraz 2 czerwca do autentycznej zabytkowej parowozowni na spotkanie z Tomkiem i innymi lokomotywami, które już na wachlarzu lokomotyw przywitają wszystkich uśmiechniętymi buźkami Dla dzieci zostaną przygotowane stacje, gdzie będą mogły uczestniczyć w m.in.warsztatach plastycznych oraz modelarskich. Dla najmłodszych czeka strefa zabaw oraz słodki poczęstunek.

Pierwsza książka o przygodach dzielnych i pracowitych lokomotywy autorstwa Wilberta Awdry’a ukazała się ponad 70 lat temu, dokładnie 12 maja 1945 roku. Obecnie książki o Tomku są sprzedawane w ponad 130 krajach, a od 1984 r. dzieci mogą oglądać serial animowany zrealizowany na podstawie tej popularnej serii wydawniczej.

www.muzeumtechniki.pl

Młyn Hilberta w Dzireżoniowie

Podczas wizyty w młynie dzieci będą mogły zapoznać się z procesem powstawania mąki. Gospodarze pokażą zabytkowe maszyny i urządzenia które biorą udział w przemiale ziarna oraz zarys technologii powstawania mąki. Przypomną, jak kiedyś napędzano młyny, a jak odbywa się to teraz. Opowiedzą o metodach pakowania i paczkowania mąki. W Młynie Hilberta można zobaczyć również urządzenia do transportowania mąki – prawie stuletnie drewniane ześlizgi. Po zwiedzaniu gospodarze zapraszają na niecodzienne warsztaty – Młyn oczami Dzieci. Najmłodsi będą mogli przelać swoje wrażenia na kartkę papieru przy pomocy farb zrobionych własnoręcznie z mąki, wody i barwników naturalnych.

Prace stworzone przez dzieci zostaną wyeksponowane na terenie obiektu Młyn Hilberta.

Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie zabawa „Stary młynarz”. Stary młynarz chce przekazać młyn i jego bogactwa tylko tym, którzy okażą się prawdziwymi zwycięstwami gotowi pomnażać zasobność młyna. Uczestnicy gry biorą udział w różnych konkurencjach:przewożenie worków z mąką, budowa wieży z worków z mąką, odważenie dokładnej ilości mąki oraz przesiewanie ziaren z mąki na czas.

https://www.muzeatechniki.pl/obiekty/mlyn-hilberta/

Walcownia Katowice

W Muzeum Hutnictwa Cynku poprzemysłowego, unikalny budynku na skalę światową zabytku. wpisanym w industrialne dziedzictwo regionu, będą zorganizowane dla dzieci warsztaty Bajtel w hucie – projekt, który ma za zadanie pobudzić dzieci do kreatywnej pracy i wyzwolić w nich artystyczne zainteresowania. Poprzez działanie twórcze uczestnicy zapoznają się z historią obiektu, oswoją się z przestrzenią, zapamiętają wygląd maszyn, z którymi nie mieli dotąd kontaktu i ich nietypowymi zastosowaniami. Całość odbywa się na zasadzie twórczego poznania poprzez zabawę.

www.walcownia.org