Dyrektor ACI World z wizytą w Polsce. “Potrzebna jest współpraca między portami lotniczymi”

Dyrektor generalny ACI World Luis Felipe de Oliveira przybył z wizytą do Polski, by oficjalnie wręczyć akredytację dla lotniska w Krakowie. Spotkał się z wiceministrem w Ministerstwie Infrastruktury Marcinem Horałą, prezesem PPL Stanisławem Wojterą oraz prezesem zarządu Kraków Airport Radosławem Włoszkiem. Podkreślano, że ważnym elementem strategii wyjścia z kryzysu w branży lotniczej jest wymiana wiedzy i doświadczeń. między portami lotniczymi.

“W dobie pandemii często potrzebowaliśmy wymiany wiedzy i to ona pozwalała nam radzić sobie z wyzwaniami, które przyniósł kryzys. PPL jest jednym z członków założycieli ACI World. Chcemy wzmocnić naszą obecność w międzynarodowych strukturach lotnisk, z tego między innymi względu zainicjowaliśmy tez grupę V4+ europejskich portów lotniczych i zacieśniamy kontakty również w strukturach ACI” – mówił prezes PPL Stanisław Wojtera podczas briefingu prasowego, który zorganizowano z okazji wizyty Luisa Felipe de Oliveiry w Polsce.

Airports Council International (ACI) to zrzeszenie, które reprezentuje zbiorowe interesy portów lotniczych na całym świecie i promuje jakość w branży lotniczej. Współpracuje z rządami, członkami ACI w krajach i regionach, ekspertami i organizacjami międzynarodowymi, takimi jak ICAO. Celem współpracy jest opracowanie zasad, programów i najlepszych praktyk, które podnoszą standardy lotnisk na całym świecie. Do organizacji należy 717 członków i w sumie 1950 lotnisk ze 185 krajów świata.

Jak podkreślał szef ACI Luis Felipe de Oliveira, porty lotnicze to miejsca pracy dla ponad 60 proc. osób zatrudnionych w branży lotniczej i powinny być liderami w tej gałęzi gospodarki jeśli chodzi o jakość i standardy bezpieczeństwa.

ACI World w październiku 2021 przedłużyło akredytację ACI Airport Health Accreditation dla lotniska w Krakowie na rok 2022. Program ten obejmuje zagadnienia dotyczące nowych zasad postępowania w związku z pandemią COVID-19 opracowanych przez międzynarodowe organizacje lotnicze jak ICAO, EASA oraz ACI. Akredytacja dotyczy przede wszystkim przyjętej technologii sprzątania oraz zakresu prowadzonej dezynfekcji, stosowania zasad dystansu społecznego, zabezpieczenia personelu lotniska, sposobu informowania o zasadach sanitarnych oraz innych udogodnień dla pasażerów np. ogólnodostępne na terminalu środki dezynfekujące.

“Kraków będzie działał między innymi jako regionalny port przesiadkowy i może być przykładem symbiozy między portem regionalnym a CPK. W dniach 13-15 września 2022 zapraszamy do Krakowa na konferencję poświęconą wyzwaniom dla branży lotniczej” – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

“Polska jest krajem kluczowym z punktu widzenia biznesu lotniczego naszym regionie. Mamy Centralny Port Komunikacyjny, jedyny obecnie taki projekt w Europie, który jest w trakcie realizacji. Inwestycje o podobnej skali i znaczeniu powstają teraz głównie w Azji. Europa zachodnia przez lata zdążyła już zbudować swoją infrastrukturę lotniczą, my te lata niezawinionego zastoju dopiero nadrabiamy. Dzięki temu, że obecnie je nadganiamy, możemy korzystać z nowych rozwiązań, choćby dotyczących neutralności klimatycznej” – przekonywał Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.