Dubrownik dobry na wypoczynek i dla MICE. Turystów wciąż mało

Główna ulica Dubrownika – Stradun – pusta jak nigdy/fot. AG

Dubrownik, podobnie jak cała Chorwacja, czeka na turystów. Na razie stara część miasta jest prawie pusta, pojedynczy turyści mają niepowtarzalną okazję dokładnego zwiedzenia ulic i placów. Hotele powoli się otwierają lub zaraz się otworzą. Wszyscy liczą również na gości z Polski. Bo turystów na razie, jak na lekarstwo.

W 2020 roku Dubrownik odwiedziło 222 308 turystów, którzy wykupili 823 023 noclegów. Polaków odnotowało 12 423, wykupili oni 52 083 noclegi.
W tym roku, do końca maja Dubrownik odwiedziło 29 953 turystów, którzy wykupili 92 889 noclegów. Polaków do końca maja przyjechało 1160, wykupili 4 095 noclegów.

fot. AG

Na zaproszenie dubrownickiej firmy RebranD Croatia, reprezentowanej w Polsce przez Polhotrep z Warszawy, do Dubrownika poleciała grupa touroperatorów z kilku miast Polski i dwóch dziennikarzy branżowych.

Dubrownik wydaje się oczywistym celem wyjazdów wakacyjnych. Nie bez kozery nazywany perłą adriatyckiego wybrzeża jest najbardziej rozpoznawalnym miastem chorwackim. Choć bardzo popularny, Dubrownik zyskał jeszcze większa popularność, kiedy nakręcono w nim wiele scen z serialu „Gra o tron”.

Spacer po starówce dubrownickiej jest obecnie dużo łatwiejszy. Dużo mniej turystów, bez tłoku chodzimy główną ulicą Stradun, bez problemów znajdujemy miejsce w knajpkach. Bo te ostatnie, to nieodłączny element wizyty w mieście. Po prostu trzeba do jednej, dwóch wstąpić. Choćby na krótką przekąskę, dłuższy lunch złożony z owoców morza i ryb popijanych schłodzonym białym winem lub na lody z kawą.

fot. AG

Polacy docierają do miasta na dwa sposoby. Pierwszy – samochodem. Długość trasy z centrum Warszawy liczy ponad 1600 kilometrów, najlepiej więc zaplanować nocleg w Czechach lub Austrii. Drugi sposób, to lot samolotem. Trwa dwie godziny a lotnisko oddalone jest od miasta zaledwie 20 kilometrów.

Baza hotelowa w Dubrowniku jest różnorodna, od hoteli trzy gwiazdkowych do pięciogwiazdkowych. Duża część z nich odremontowana została w ostatnich latach, dodatkowo wielu hotelarzy wykorzystało lockdown na dodatkowe remonty.

Goszcząca nas firma RebranD Croatia powstała w 2020 roku z połączenia dwóch od dawna istniejących znanych agencji z Dubrownika: Dominium Travel i Be Positive travel agency. Gospodynie postanowiły nam pokazać pełen przekrój hoteli. Wszystkie nadają się zarówno dla turystów indywidualnych, jak i na organizowanie wyjazdów incentive lub konferencji.

Takie widoki z okna hotelowego, tylko w Dubrowniku/fot. AG

Hotele grupy Valamar znajdują się na półwyspie Babik, ok. 15 minut od Starego Miasta. Niedaleko stąd mamy do nowego portu, z któreo wypływają statki wycieczkowe i jachty (w rejsy choćby na pobliskie Wyspy Elafickie). Wszystkie z własną plaża, basenami. Cały kompleks połączony wspólnymi alejkami i wewnętrznym pasażem sklepikowo-knajpianym.

Hotel President również należący do powyżej wspomnianej grupy, to flagowy obiekt Valamar. Pięciogwiazdkowy, z wszystkim pokojami otwartymi na morze. Poranek przy śniadaniu na tutejszym tarasie, to doskonały sposób na idealne rozpoczęcie dnia.

fot. AG

Z kolei Hotel Excelsior, to połączenie dwóch budynków – starego, zabytkowego oraz nowoczesnego (oba połączone są łącznikiem). To najbardziej lubiany przez gości hotel w Dubrowniku, z „pocztówkowym” widokiem na Stare Miasto. Za ogrodzeniem znajduje się należąca do hotelu willa Sheherezada (wynajem całej na jedną noc kosztuje 12 tysięcy euro).

Nad zatoką Lapada zlokalizowany jest hotel Kompas, z niezwykłym japońskim designem i niewyobrażalnie pięknym widokiem na lazurowe morze i soczystą zieleń wzgórz.

Dodatkowo RebranD Croatia proponuje sowim kontrahentom hotel Croatia w oddalonym o dwadzieścia kilometrów Cavtacu. Miasteczko nie bez kozery uchodzi za najładniej położone w Dalmacji. Sam hotel znajduje się w piniowym zagajniku, blisko promenady.

Hotel Croatia w Cavtacu/fot. AG

RebranD Croatia organizuje wypoczynek dla grup i indywidualnych turystów. Oferuje nie tylko programy pobytowe, ale i zwiedzanie Dubrownika, okolicy, wizyty w restauracjach, konobach z lokalną kuchnią, rejsy łodziami i kajakami.

Reprezentantem RebranD Croatia w Polsce jest forma Polhotrep.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center