Dubaj w 2021 roku odwiedziło 7,28 mln turystów

fot. materiały prasowe

W 2021 roku Dubaj odwiedziło 7,28 miliona gości, to przełomowy wynik, który świadczy o ożywieniu światowej turystyki. Według najnowszych danych opublikowanych przez Departament Gospodarki i Turystyki w Dubaju wzrost liczby turystów r/r wyniósł 32 proc.

W IV kwartale 2021 roku liczba zagranicznych turystów wyniosła 3,4 miliona, stanowiąc 47 proc. wszystkich przyjazdów. Branża hotelarska w IV kwartale 2021 roku radziła sobie lepiej niż przed pandemią. Łączna liczba pokoi wynajętych przez turystów w 2021 roku stanowi prawie 1 proc. wszystkich wynajętych pokoi na świecie.

Zapotrzebowanie na pokoje hotelowe w 2021 roku w Dubaju było równe łącznemu popytowi na pokoje w Londynie, Paryżu i Oslo. Średnie obłożenie wyniosło 67 proc. i był to jeden z najlepszych wyników na świecie.

Najważniejsze dla Dubaju rynki zyskują dodatnie wyniki – na pierwszym miejscu są Indie (910 000 odwiedzających), kolejne zajmują Arabia Saudyjska, Rosja i Wielka Brytania.

W okresie od stycznia do grudnia 2021 roku Dubaj odwiedziło 7,28 miliona zagranicznych turystów, co stanowi 32 proc. wzrost w skali roku. Jest to ogromny sukces świadczący o ożywieniu międzynarodowej turystki. Dzięki temu, emirat znalazł się na dobrej drodze do podtrzymania stałego wzrostu ruchu turystycznego i otrzymania tytułu najczęściej odwiedzanego miejsca na świecie.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Departament Gospodarki i Turystyki w Dubaju, w ostatnim kwartale 2021 roku liczba gości zagranicznych przekroczyła 3,4 miliona osób, co stanowi 74 proc. wszystkich przyjazdów turystycznych odnotowanych w IV kwartale 2019 roku. Tak duża liczba przyjezdnych w ostatnim kwartale minionego roku pozwoliła hotelom osiągnąć znakomite wyniki, przekraczające poziom sprzed pandemii.

Dane dotyczące liczby przyjezdnych w 2021 roku potwierdzają wytrzymałość i regenerację sektora turystycznego w mieście oraz podkreślają wiodącą rolę turystyki jako kluczowego czynnika wzrostu gospodarczego. Potwierdza to również fakt, że Dubaj został uznany za najpopularniejszy kierunek podróży na świecie w rankingu Tripadvisor Travellers’ Choice Awards 2022.

Dubaj znowu rośnie w siłę

Mimo ograniczeń w przemieszczaniu się wprowadzanych na kluczowych rynkach świata, Dubaj utrzymał pozycję bezpiecznego kierunku podróży, przyciągając przez cały rok 2021 gości z krajów z mniejszymi restrykcjami. W 2021 roku emirat odzyskał równowagę, odnotowując wzrost liczby przyjezdnych. Największym rynkiem źródłowym były Indie, skąd przyjechało 910 000 odwiedzających, a następnie Arabia Saudyjska – 491 000 podróżnych. Z Rosji i Wielkiej Brytanii przyjechało odpowiednio 444 000 i 420 000 turystów.

Wzrost liczby zagranicznych gości został dodatkowo wzmocniony dzięki dużemu napływowi turystów z rynków regionalnych. Udział krajów z regionów MENA (Bliski Wschód/Afryka Północna) i GCC (kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej) w łącznej liczbie przyjazdów wyniósł 26 proc. Świadczy to o atrakcyjności Dubaju dla turystów sąsiadujących z emiratem. Podróżni z Europy Zachodniej stanowili 22 proc. wszystkich odwiedzających. Większość z nich pochodziła z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Holandii. 18 proc. odwiedzających przyjechało z Azji Południowej, a z Rosji, krajów WNP i Europy Wschodniej – łącznie 15 proc.

Hotele wiodą prym

Duży udział turystów krajowych w sektorze noclegowym sprawił, że w IV kwartale zeszłego roku hotele w Dubaju odnotowały znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2020. W ostatnim kwartale 2021 roku sektor hotelowy po raz pierwszy przekroczył poziom sprzed pandemii, osiągając m.in. ponad 81,4 proc. obłożenia w porównaniu do 80,7 proc. w IV kwartale 2019 roku.

Średnie obłożenie hoteli w całym 2021 roku wyniosło 67 proc., w porównaniu do 54 proc. w roku 2020. Jest to jeden z najwyższych wskaźników wykorzystania miejsc noclegowych w skali międzynarodowej. Nieustanne krajowe i międzynarodowe inwestycje w sektor hotelarski sprawiają, że turyści i mieszkańcy Dubaju w 2021 roku mieli do dyspozycji 755 obiektów noclegowych, o łącznej liczbie 137 950 pokoi. Dla porównania, pod koniec 2020 roku do dyspozycji gości było 711 obiektów hotelowych z 126 947 pokojami.

W minionym roku goście decydowali się również na dłuższe pobyty – średnia długość wyniosła 4,6 nocy (w 2020 roku – 4,2 nocy). W 2021 roku łączna liczba udzielonych noclegów wyniosła 31,47 mln. Jest to wzrost o 53,7 proc. w porównaniu do 2020 roku i stanowi 98 proc. liczby udzielonych noclegów w 2019 roku.

Wiodąca pozycja Dubaju i dobre wyniki osiągnięte w sektorze hotelarskim zostały docenione przez międzynarodową firmę analityczną STR, która zauważyła, że „popyt na pokoje hotelowe w Dubaju w 2021 roku był równy łącznemu popytowi w Londynie, Paryżu i Oslo”. Według STR łączna liczba pokoi, z których skorzystali turyści w Dubaju w 2021 roku, stanowi prawie 1 proc. wszystkich wynajętych pokoi na świecie.

Expo 2020 promuje Dubaj

1 października 2021 roku nastąpiło otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie to było początkiem niezwykłej ery turystyki w mieście i zaakcentowało wysiłki Dubaju i całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich podejmowane przy promowaniu tego, co najlepsze w globalnym biznesie i kulturze. Podkreślało także podejmowanie wspólnych, międzynarodowych działań mających na celu budowanie lepszego świata. Expo 2020 to pierwsze od początku pandemii globalne wydarzenie, przyciągające do Dubaju coraz więcej turystów. Wystawę, w ciągu czterech miesięcy od otwarcia, odwiedziło 11,6 miliona gości z całego świata.

Dubaj ciągle dąży do tego, aby oferować wszystkim odwiedzającym nowe, wyjątkowe atrakcje na światowym poziomie. W 2021 roku zostały otwarte nowe miejsca rozrywki i wypoczynku, w tym m.in. Ain Dubai, Deep Dive Dubai, Hatta Dome Park i The View at The Palm. Cały czas Dubaj dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć atrakcyjność emiratu, promując następujące filary: kulturę, kuchnię, rozrywkę, przygodę na świeżym powietrzu, relaks na plaży, rozrywkę rodzinnę i zakupy

Dubai Parks and Resorts: otwarcie hotelu Legoland