Dubaj przyjął ponad 17 mln turystów z zagranicy w 2023

Widok na centrum Dubaju z Dubai Frame
Widok na centrum Dubaju z Dubai Frame / fot. MM

Według najnowszych danych opublikowanych przez Departament Gospodarki i Turystyki Dubaju (DET) w 2023 roku Dubaj przyjął więcej turystów niż kiedykolwiek wcześniej. Miasto w ciągu roku odwiedziło 17,15 mln międzynarodowych gości. Co świadczy o wzroście o 19,4 proc. rok do roku w porównaniu z 14,36 mln przyjazdów turystów w 2022 roku. Zeszłoroczna liczba również przekroczyła poprzedni rekord wynoszący 16,73 mln gości zarejestrowanych w 2019 roku.

Wyniki sektora turystycznego są bardzo zbliżone do wzrostu o 3,3 proc. PKB emiratu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku, co jeszcze bardziej podkreśla symbiotyczny związek między turystyką a dobrobytem gospodarczym. Działalność w zakresie zakwaterowania i usług gastronomicznych odnotowała niezwykły wzrost o 11,1 proc.

Z regionalnej perspektywy Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC) i Bliski Wschód oraz Afryka Północna (MENA) dostarczyły łącznie 28 proc. udziału turystycznego, co dowodzi atrakcyjności Dubaju jako zaufanej i ulubionej destynacji dla odwiedzających z sąsiednich rynków. Europa Zachodnia i Azja Południowa stanowiły odpowiednio 19 proc. i 18 proc. przyjazdów, natomiast krajów WNP/Europy Wschodniej zanotowały udział na poziomie 13 proc. Region Azji Północnej i Azji Południowo-Wschodniej odpowiadał za 9 proc. przyjazdów, Ameryka wniosła – 7 proc., Afryka – 4 proc., a Australia – 2 proc.