Dubaj coraz popularniejszy. Liczba zagranicznych turystów wzrosła o 9 proc.
Zgodnie z danymi Departamentu Gospodarki i Turystyki Dubaju (DET) w okresie od stycznia do grudnia 2024 roku Dubaj odwiedziło 18,72 mln zagranicznych gości korzystających z noclegu. Oznacza to 9 proc. wzrost w porównaniu z rekordowym wynikiem z 2023 roku wynoszącym 17,15 mln.
Jego Wysokość Szejk Hamdan ibn Muhammad ibn Raszid Al Maktum, Książę Dubaju, wicepremier, minister obrony i przewodniczący Rady Wykonawczej Dubaju, powiedział, że rekordowy wzrost dubajskiej turystyki wynika z wizji strategicznej Jego Wysokości Szejka Muhammada ibn Raszida Al Maktuma, wiceprezydenta i premiera ZEA oraz władcy Dubaju, wpisanej do programu Dubai Economic Agenda D33, która ma na celu umocnienie statusu miasta jako globalnego ośrodka biznesowego i rozrywkowego, jak również jednego z najlepszych miast na świecie do odwiedzin, mieszkania i pracy.
„Ten sukces zawdzięczamy wizjonerskiemu przywództwu i ścisłej współpracy między sektorami publicznym i prywatnym. Jesteśmy zdeterminowani, żeby utrzymać ten wyjątkowy wzrost. Poprzez innowacje strategiczne, rozwój infrastruktury, pozyskiwanie talentów i różnicowanie rynku pragniemy zwiększać konkurencyjność Dubaju, przyciągać więcej zagranicznych gości i zwiększać rolę turystyki jako głównego czynnika wzrostu gospodarczego” – powiedział Jego Wysokość.
To miejsce, które trzeba odwiedzić
W ramach współpracy z partnerami z sektora publicznego i prywatnego DET stale rozwijał i wzbogacał różnorodną ofertę Dubaju, aby zapewnić gościom infrastrukturę na światowym poziomie, doskonałą obsługę we wszystkich miejscach oraz doświadczenia na każdy gust i każdą kieszeń.
Uzupełnieniem tych działań była zróżnicowana strategia marketingowa realizowana w ponad 60 krajach. Połączenia i lokalizacja na skrzyżowaniu szlaków między Wschodem i Zachodem zapewniły Dubajowi stały napływ gości z całego świata. W podziale na regiony najbardziej wzrosła liczba odwiedzających z Azji Północno-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (łącznie o 24 proc.), następnie z Afryki (o 20 proc.) oraz WNP i Europy Wschodniej (o 16 proc.). Istotnie zwiększyła się również liczba gości z Europy Zachodniej (o 14 proc.), która pozostaje regionem numer jeden pod względem pochodzenia zagranicznych turystów w Dubaju.
Nowe hotele impulsem dla całej branży
Stały wzrost podaży miejsc noclegowych równoważył wymagania zarówno gości, jak i podmiotów z branży hotelarsko-restauracyjnej. Otwarcie nowych hoteli przyczyniło się do zwiększenia ogólnej liczby miejsc noclegowych w Dubaju, która na koniec grudnia 2024 roku wynosiła 154 016 dostępnych pokoi w 832 obiektach, w porównaniu ze 150 291 pokoi w 821 obiektach dostępnych w 2023 roku.
Wskaźniki w branży hotelarskiej utrzymały zadowalający poziom. Średnie obłożenie hoteli wzrosło z 77,4 proc. w 2023 roku do 78,2 proc. w roku 2024, a łączna liczba noclegów osiągnęła 43,03 mln, co oznacza wzrost o 3 proc. w porównaniu do 41,70 mln w roku 2023. Zgodnie z celem branży hotelarsko-restauracyjnej, by zapewniać usługi na każdy gust i na każdą kieszeń, średnia cena doby hotelowej (ADR) wyniosła 538 AED i była tylko nieznacznie wyższa od średniej z poprzedniego roku wynoszącej 536 AED. Zgodnie z danymi STR Dubaj oferuje gościom bardziej atrakcyjne średnie ceny niż jego światowi rywale, tacy jak Paryż, Nowy Jork, Londyn czy Singapur. Jednocześnie przychód na jeden dostępny pokój (RevPAR) wzrósł o 2 proc. z 415 AED w 2023 roku do 421 AED w roku 2024.
„Wysokie wyniki dubajskiej turystyki w 2024 roku są rezultatem długotrwałego zaangażowania i strategicznych wysiłków naszej rozległej sieci partnerów i interesariuszy, jak również wizjonerskiego przywództwa sprawowanego przez władze naszego miasta. Zależy nam na utrzymaniu najwyższych standardów obsługi i stałym wdrażaniu innowacji, aby przekraczać oczekiwania zarówno turystów, którzy odwiedzają nas pierwszy raz, jak i lojalnie powracających gości oraz mieszkańców zwiedzających miasto i korzystających z jego lifestylowej oferty” – powiedział Issam Kazim, prezes Dubajskiej Korporacji Turystyki i Marketingu Handlowego (DCTCM).
Wyróżnienia na całym świecie
Wyniki dubajskiej turystyki i branży hotelarsko-restauracyjnej w 2024 roku zostały uhonorowane wieloma wyróżnieniami i nagrodami na całym świecie. Podczas 31. dorocznej gali World Travel Awards, która odbyła się w listopadzie 2024 roku, Dubaj został ogłoszony celem numer jeden na świecie w kategoriach turystyki zakupowej i turystyki wystawienniczej. Mina Rashid został uznany czołowym portem wycieczkowym na świecie, a Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju (DXB) – wiodącym lotniskiem na świecie. Port lotniczy Dubaj świętował również dziesięć lat na szczycie listy najbardziej uczęszczanych lotnisk międzynarodowych na świecie (za 2023 rok), prowadzonej przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI). W 2024 roku port utrzymał swoją pozycję z wynikiem 92,3 mln pasażerów.
Jaka przyszłość czeka turystykę w Dubaju?
Rozpoczęły się prace przy budowie nowego terminala pasażerskiego za 128 mld AED w Międzynarodowym Porcie Lotniczym al‑Maktum (DWC), który po ukończeniu stanie się największym lotniskiem na świecie – jego przepustowość wyniesie 260 mln pasażerów rocznie. Zgodnie z miejskim masterplanem Dubai 2040 i w odpowiedzi na inicjatywy zmierzające do przekształcenia Dubaju w „miasto 20‑minutowe” dubajskie metro wzbogaci się o nową Niebieską Linię z 14 stacjami na 30‑kilometrowej trasie, która obsłuży około miliona mieszkańców miasta.
Dubaj będzie również w dalszym ciągu wykorzystywał innowacje i nowe technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI) i wirtualna rzeczywistość (VR) w celu tworzenia bardziej spersonalizowanych i wciągających doświadczeń dla nowych i powracających gości. Aplikacja mobilna Visit Dubai korzysta z AI w celu dostarczania indywidualnie dopasowanych rekomendacji, a wirtualne zwiedzanie umożliwia turystom eksplorowanie atrakcji jeszcze przed podróżą. AI jest również wykorzystywana przy meldowaniu gości w hotelach przy użyciu danych biometrycznych oraz w ramach zautomatyzowanych procedur imigracyjnych w porcie lotniczym Dubaj, co przyczynia się do poprawy ogólnej wygody podróżowania.
POWIĄZANE WPISY
11 marca 2025
Ferie 2025: Kołobrzeg i Szklarska Poręba na topie
Polacy nie rezygnują z podróży, ale wybierają mądrzej. Ferie zimowe 2025 przyniosły…
0 Komentarzy4 Minuty
7 marca 2025
Światowa branża turystyczna spotkała się na ITB Berlin 2025
Z rekordową liczbą 5800 wystawców z ponad 170 krajów, ITB Berlin 2025 otworzyło swoje…
0 Komentarzy4 Minuty
24 lutego 2025
Więcej niż all inclusive. Z Itaką do Turcji
Turcja łączy warunki naturalne z nowoczesną infrastrukturą, dopasowaną do potrzeb turysty…
0 Komentarzy9 Minuty
31 stycznia 2025
Do Kapadocji z Turkish Airlines
28 stycznia w Ambasadzie Turcji na zaproszenie Turkish Airlines odbyło się spotkanie…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Katowice Airport: prawie 6,39 mln pasażerów w 2024 roku
Po raz pierwszy w dziejach Katowice Airport obsłużono ponad 6 mln pasażerów w ciągu…
0 Komentarzy4 Minuty
8 stycznia 2025
Wejściówkę do nowego Business Lounge w Chicago PLL LOT oraz udział w Paradzie 3 maja razem z reprezentacją PLL LOT wylicytujemy w piątkowej Gali Waszej Turystyki
Już w ten piątek odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
2 stycznia 2025
Anex Tour partnerem IV Gali Waszej Turystyki
Partnerem IV Gali Waszej Turystyki dołączyło biuro Anex Tour. Wydarzenie odbędzie się już…
0 Komentarzy1 Minuty
20 grudnia 2024
Rada Nadzorcza PPL S.A. odwołała Monikę Niewczas z funkcji członka zarządu
19 grudnia 2024 roku Rada Nadzorcza Polskich Portów Lotniczych S.A. podjęła decyzję o…
0 Komentarzy1 Minuta
20 grudnia 2024
Grupa eSky prezentuje aplikację eSky 3.0. Personalizowane oferty i elastyczne wyszukiwanie w jednym miejscu
Grupa eSky zaprezentowała zaktualizowaną wersję swojej aplikacji mobilnej eSky 3.0…
0 Komentarzy1 Minuty