Dubai Frame już otwarta

Visit Dubai

Ok. dwóch milionów gości rocznie ma przyciągnąć nowa atrakcja, którą otwarto właśnie w Dubaju. Jest to nowy pomysł architektoniczny, połączenie budowli z ramą, w którą oprawiono żywy krajobraz.

„Dubai Frame” otwarto dla zwiedzających w styczniu. Najnowsza dominanta architektoniczna Dubaju jest czynna w godzinach od 10.00 do 19.00. Bilet wstępu do Dubai Frame kosztuje  50 AED dla osób dorosłych i 20 AED dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Wstęp do osób starszych i osób niepełnosprawnych z dwiema osobami towarzyszącymi jest bezpłatny.

Rama Dubaju

Dubai Frame stanowi estetyczną ikonę, która kulturowo łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i jest ważną atrakcją zarówno dla gości, turystów, jak i mieszkańców. Przewiduje się, że przyciągnie ona około dwóch milionów gości rocznie.

Budowa Dubai Frame czyli „Berwaz Dubai” kosztowała 250 milionów AED. Budowla składa się z dwóch przezroczystych szklanych wież o wysokości 150 metrów, połączonych u szczytu 93-metrowym mostem, z którego roztacza się miejska panorama. Z jednej strony Rama Dubaju obejmuje pejzaże i budynki znajdujące się przy ulicy Sheikh Zayed Road, odwołujące się do nowoczesnego charakteru Dubaju, natomiast z drugiej strony Berwaz można podziwiać widok na Deira, Umm Hurair i Karama, symbolizujące stary Dubaj.

Podróż do przeszłości Dubaju

Na parterze ulokowano interesującą przestrzeń muzealną, w której przedstawiono historię rozwoju miasta oraz umieszczono wystawę prezentującą wszystko, co wiąże się z Dubajem. Zwiedzający wyruszają w swoistą podróż w czasie: projekcje, efekty mgielne, zapachy, ruch – to wszystko sprawia, że wystawa porusza wyobraźnię i porywa zwiedzających w klimat dawnych czasów. Galeria Przeszłości Dubaju (Past Dubai Gallery) idealnie uosabia koncepcję projektu.  Za pośrednictwem najnowszych technik prezentacji, w tym obrazów w 3D, opowiedziana jest tu historia rozwoju miasta.

Rzeczywistość zwyczajna i rozszerzona

Następnie zwiedzający przechodzą na podniebny poziom Sky Deck, by przeżyć drugą część podróży i zapoznać się z teraźniejszością Dubaju. Na gości czekają z każdej strony niesamowite widoki Dubaju: stare miasto na północy i nowy Dubaj na południu. Dodatkowo przygotowano interaktywne aplikacje, np. ekrany uruchamiane w technologii rozszerzonej rzeczywistości, na których zwiedzający mogą wyszukiwać poszczególne budynki i obiekty, a także poznać ciekawostki czy obejrzeć budynki i obiekty w 3D. Najnowsze technologie przybliżają różne aspekty współczesnego Dubaju, takie jak architektura, gospodarka i infrastruktura.

Rzut oka w przyszłość

Kolejne doznania czekają na gości po drugiej stronie półpiętra, gdzie można zwiedzić Galerię Przyszłości Dubaju (Future Dubai Gallery). Przedstawia ona Dubaj za 50 lat: wirtualna metropolia została zaprezentowana z użyciem interaktywnych projekcji i technologii wirtualnej rzeczywistości.