Droga końcówka sezonu

AG

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 280 złotych. Kolejny już raz największy wzrost cen odnotowano na Cyprze – tym razem o 647 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzien października, czyli 30 września – 6 października 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 30 września i 6 października, średnia cena wzrosła o 100 złotych. Największa zwyżka cen wystąpiła na wyspie Kos – o średnio 548 złotych, a niewiele mniejsze miały miejsce na Gran Canarii i Fuerteventurze – o 488 i 466 złotych. Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie i Lanzarote – o 635 i 527 złotych, a znacznie już mniejszy na Tureckiej Riwierze – o średnio 74 złote. W takim samym okresie przed rokiem bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 76 złotych, a przed dwoma laty spadły o 26 złotych.

W minionym tygodniu, dla wyjazdów w pierwszym tygodniu października ponownie najmocniej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji – o 199 złotych i na Wyspy Kanaryjskie – o 144 złote.

Tym razem znacznie łagodniejsze wzrosty cen odnotowano w Turcji – o 60 i w Egipcie o 49 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 280 złotych. Kolejny już raz największy wzrost cen odnotowano na Cyprze – tym razem o 647 złotych, a niewiele mniejsze na greckich Rodos i Chalkidiki – o średnio 628 i 580 złotych.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia i września, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 319 i 158 złotych. W samej końcówce sezonu zwraca uwagę stosunkowo niewielki (w stosunku do poprzednich tygodni) wzrost w Turcji, ale w warunkach dość wysokiej bazy odniesienia sprzed roku (+81 złotych wobec np. poprzedniej +7 złotych ). Jest to rezultat dość istotnych spadków cen na Tureckiej Riwierze o czym była już mowa wyżej. Podobnie jak w sierpniu i wrześniu tak i w październiku pod względem wzrostów z wymienionymi kierunkami konkurowała Grecja, gdzie tym razem wzrosty były nawet większe niż na obu z nich i wyniosły średnio 363 złote.

 Relatywnie duży roczny wzrost cen odnotowały w minionym tygodniu Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w porównaniach rocznych o 212 złotych.

Na obecną roczną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 290 złotych. Należy jednak kolejny raz zaznaczyć, że w całym okresie wiosny i lata tego sezonu ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w okresie last minute były dla organizatorów jeszcze bardziej korzystne, a roczne wzrosty w tym okresie sprzedaży wynosiły przeważnie kilkaset złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym ponownie odnotowano na Cyprze, w Maroku i na Majorce – o średnio 647, 579 i 437 złotych, wyraźnie mniejsze w Portugalii i Tunezji – o średnio 210 i 99 złotych, a na Malcie odnotowano bardzo wyraźny spadek średnich cen wyjazdów (jednakże na bazie tylko 4 dostępnych jeszcze hoteli), czyli o 640 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny ponownie w najmniejszym stopniu wzrosły w biurze Sun & Fun – o około 205 złotych, które miało wiele atrakcyjnych propozycji w Egipcie. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 270 złotych (biura Rainbow i Coral Travel) do nawet prawie 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 22 kierunkach (już bez Albanii i Bułgarii) i w trzech kategoriach hoteli, to tym razem na pozycji lidera znalazło się biuro Itaka z liczbą 32 ofert (poprzednio 25, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 26 oferty), które wyprzedziło biura TUI Poland z liczbą 26 ofert (poprzednio 25, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Rainbow z liczbą 17 ofert (poprzednio też 17, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 6 ofert). Przewagę w zakresie wszystkich kategorii hoteli miało tym razem biuro Itaka.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 7 ofert oraz Sun & Fun i Rainbow – 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowała Itaka – 10 ofert przed biurami Grecos i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich również Itaka przed biurami Rainbow i TUI Poland – po 6 ofert, a na tureckich biuro TUI Poland oraz Itaka – 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miała Itaka – 4 oferty przed biurem Coral Travel – 3 oferty, natomiast do Bułgarii ofert biur podróży już nie było. W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka wzmocniła swoją pozycję w Grecji, w Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Rainbow w Egipcie, Turcji i na wyspach Kanaryjskich, zaś Coral Travel w Egipcie, Grecji i Tunezji.