Drezno – najwięcej turystów z Polski

Polacy chętnie odwiedzają Drezno
Najsłynniejszy kościół Drezna/fot. AG

Polscy turyści są w tym roku na pierwszym miejscu pod względem wykupywanych noclegów w Dreźnie i Krainie Łaby. Odnotowano ich ponad 31 tysięcy, o ponad 41 proc. mniej niż w 2019 roku.

Podczas warszawskiej konferencji Niemieckiej Centrali Turystycznej, Michał Rydz z Biura Marketingu Dresden Elbeland, przedstawił sytuację w Dreźnie I Krainie Łaby, które od 2017 roku stanowią jeden wspólny kierunek turystyczny.
W pierwszych miesiącach 2020 roku turyści wykupili w tej destynacji 1 773 392 noclegów, o 44,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego).

Z zagranicznych rynków źródłowych najwięcej noclegów wykupili goście z Polski – 31 540 noclegów ( spadek o 41,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.), Szwajcarii – 17 598 noclegów (-57,8 proc.) i Czech – 16 221 noclegów (-33,0 proc.).

Michał Rydz podkreślił: „W lipcu Drezno mogło pochwalić się najwyższym obłożeniem hoteli wśród największych niemieckich miast. Wyniosło ono 54,3 proc., następny na liście jest Hamburg z obłożeniem hoteli na poziomie 44,9 proc., a potem Lipsk – 41 proc. oraz Brema – 40,8 proc. W pozostałych miastach obłożenie nie przekroczyło 40 proc.

Jeśli chodzi o powiązania Drezna i Krainy Łaby z muzyką klasyczną, to Rydz przypomniał, że Beethoven był tu tylko przez tydzień w 1796 roku, dając koncerty dla księcia elektora Saksonii, ale za to Chopin odwiedził miasto cztery razy (po raz pierwszy w 1829 roku) i tutaj właśnie napisał Walc As-Dur Opus 69 Nr 1, „Walc Pożegnalny. Tablica upamiętniająca pobyty naszego kompozytora wisi na budynku przy ul. Schloßstrasse, w miejscu gdzie stał Hotel Stadt Gotha, gdzie gościł w 1835 r.

Tablica w Dreźnie poświęcona Chopinowi/fot. AG

Drezno jest jednym z najważniejszych ośrodków muzyki klasycznej w Niemczech. Tutaj znajduje się Opera Sempera (Semperoper Dresden)- jedna z najsłynniejszych europejskich scen operowych, działająca od 1841 roku, w które odbyły się m.in. prapremiery oper R. Wagnera „Renzi”, „Latający Holender”, „Tannhäuser”. W przyszłym roku największym wydarzeniami będą cykl „Pierścień Nibelunga” R. Wagnera, pod kierownictwem muzyczne: Christian Thielemann („Złoto Renu”, „Walkiria”, „Zygfryd”, „Zmierzch bogów”), premiera „Orfeusza” C. Monteverdiego oraz premiera„Turandota” G. Pucciniego

W Drezdeńskiej Filharmonii (Dresdner Philharmonie) istniejącej od 150 lat, w pierwszych dekadach działalności dyrygowali w niej m.in. Brahms, Tchaikovsky, Dvořák

Dużym wydarzeniem muzycznym będzie przyszłoroczny Festiwal Muzyki Klasycznej „Dresdner Musikfestspiele“ (14.05.-12.06.2021).

W edycji 2021 m.in. będzie można wysłuchać

• Hong Kong Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Jaapa van Zwedena
• Filharmonicy hamburscy z Philharmonische Staatsorchester Hamburg pod dyrekcją Kenta Nagano z solistami Mirą Wang (skrzypce), Janem Voglerem (wiolonczela) i Danielem Ottensamerem (klarnet)
• Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich (Wiener Philharmoniker) pod dyrekcją Daniela Hardinga
• Orkiestra Koninklijk Concertgebouworkest pod dyrekcją Fabio Luisiego
• London Symphony Orchestra pod dyrekcją sir Simona Rattle’a
• Till Brönner – znany trębacz jazzowy
• W różnych koncertach tacy soliści jak: Emanuel Ax, Sergei Nakariakov, Regula Mühlemann, Gil Shaham, Steven Isserlis, Rudolf Buchbinder czy dyrygent Daniele Gatti
• Sting – koncert kończący festiwal

Inne festiwale warte wspomnienia to Festiwal Muzyki Kameralnej „Moritzburg Festival” i Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Internationales Dixieland Festival Dresden“ – jeden z największych i najstarszych festiwali jazzu na świecie oraz Festiwal Jazzowy „Jazztage Dresden”