Drezno i Kraina Łaby – 1,2 mln gości w I połowie roku

archiwum Dresden Marketng

W pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku Drezno i Krainę Łaby odwiedziło 1,2 mln turystów, którzy wykupili 2,7 mln noclegów. To najlepszy wynik Drezna i Krainy Łaby za pierwsze półrocze w historii.

Na rekordowy wynik nowej połączonej destynacji złożyły się zarówno wzrost liczby gości o +6,9 proc. (przyjazdy) jak i wzrost o +7,0 proc. liczby noclegów w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Liczba 2,1 mln noclegów zapewnia miastu Dreznu w dalszym ciągu stabilną 7 pozycję w rankingu Top 10 niemieckich destynacji miejskich.

Samo Drezno w ciągu pierwszych sześciu miesięcy odnotowało wzrost liczby noclegów o 8,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Annekatrin Klepsch, członkini magistratu miasta Drezna, odpowiedzialna za sprawy kultury i turystyki, powiedziała: „Stale inwestujemy w destynację Drezno i Kraina Łaby – z sukcesem, co pokazują aktualne turystyczne wyniki z 1,2 mln odwiedzających i tym samym wzrostem o 6,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Szczególnie cieszy mnie, że mogliśmy się tak dobrze zaprezentować podczas 44ego Germany Travel Mart™ (największy niemiecki kongres/workshop poświęcony międzynarodowej promocji Niemiec jako destynacji turystycznej – przyp. DMG) w maju tego roku w Dreźnie. Pozwoliło nam to przygotować grunt pod długoterminowe sukcesy na naszych zagranicznych rynkach źródłowych.”

Do sukcesu tego przyczynił się również fakt, że dzięki komunalnym inwestycjom w ośrodki kulturalne jak Kraftwerk Mitte czy Pałac Kultury Kulturpalast udało nam się stworzyć nowe atrakcje przyciągające turystów.”
W zapewnieniu ciągłości przyjazdów turystów do Drezna decydującą rolę odgrywają wydarzenia, takie jak festiwale, koncerty czy wystawy.

Kai Schulz, dyrektor zarządzający Dresden Marketing GmbH, dodał: „Nowym znaczącym wydarzeniem o międzynarodowej renomie są zawody Pucharu Świata FIS w sprincie narciarstwa biegowego, odbywające się na tle wspaniałej panoramy miasta na brzegu Łaby. Ale także klasyczne pozycje, jak bal w Operze Sempera SemperOpernball, festiwal filmowy Filmfest Dresden, festiwal muzyki Dresdner Musikfestspiele, festyn poświęcony Karolowi Mayowi (Karl-May-Festtage) w Radebeul czy Nowy Festiwal Zamkowy (Neue Burgfestspiele) w Dresden Marketing GmbH | Messering 7 | 01067 Dresden | 29. August 2018 Seite 2 von 3 Miśni, pozostają cały czas ważnymi powodami przyjazdów.”

12 z 15 najważniejszych rynków zagranicznych notuje wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Najlepszy wynik ogólny ponownie za miesiąc maj Niemcy z procentowym udziałem 82 proc. w liczbie noclegów, to zdecydowanie największy rynek źródłowy dla destynacji Drezno i Kraina Łaby.

Liderem wśród zagranicznych rynków źródłowych w I półroczu 2018 r. jest Polska z liczbą 44 738 noclegów (+47,0 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2017), na dalszych miejscach plasują się USA (39 116 noclegów, +6,0 proc.), Austria (35 175, +12,1 proc.) i Szwajcaria (34 378, +4,4 proc.).

Ogólnie wzrosty z rynków notowano w sumie w pięciu na sześć miesięcy pierwszego półrocza 2018 r. – największy w lutym, gdzie ogólny wzrost liczby noclegów osiągnął 16,2 proc.

Największą ogólną liczbę noclegów zanotowano w maju: 590 378. Kraina Łaby również czerpie korzyści ze wspólnych działań marketingowych Bardzo pozytywnie ocena wyników wypada również dla regionu saksońskiej Krainy Łaby (Elbland).

Bert Wendsche, prezes zarządu regionalnej organizacji turystycznej Tourismusverband Elbland Dresden e.V, skomentował: „Od niemalże półtora roku promujemy Krainę Łaby wraz z miastem Dreznem jako wspólną destynację turystyczną. Że była to nasza jak najbardziej słuszna strategiczna decyzja, widzimy już teraz po wzroście wskaźników turystycznych na plus, o 4,1 proc. liczby gości oraz o 2,8 % liczby noclegów za okres od stycznia do czerwca 2018 r. Nowe projekty jak rozbudowa Muzeum Karola Maya w Radebeul czy interesujące eventy na Zamku Albrechtsburg w Miśni to nasz wkład do jeszcze większego uatrakcyjniania całej wspólnej destynacji.”

Szczególnie wysoko wypada wzrost liczby odwiedzających z Niemiec w wysokości 6,6 proc.

Atrakcja z użyciem wirtualnej rzeczywistości „TimeRide Dresden” ruszy z końcem 2018 r. Na mieszkańców oraz gości Drezna czeka nowa atrakcja w samym centrum Starego Miasta. Jeszcze w tym roku w pomieszczeniach pałacu Taschenbergpalais otwarta zostanie atrakcja „TimeRide Dresden“, poświęcona historii miasta, stworzona z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nagrodzonej kombinacji prezentacji treści historycznych przy pomocy nowoczesnych technologii, jak tzw. „virtual and augmented reality“, odwiedzający będą mogli zanurzyć się w życie miasta w jego historycznych okresach.

Jonas Rothe, twórca i szef spółki TimeRide GmbH, podkreślił: „Jako rodowity Drezdeńczyk jestem szczególnie dumny móc zapowiedzieć, że moje rodzinne miasto będzie drugim miastem w Niemczech, gdzie będzie znajdować się „TimeRide“, Nasz pilotowy projekt w Kolonii odwiedziło od ostatniej Dresden Marketing GmbH | Messering 7 | 01067 Dresden | 29. August 2018 Seite 3 von 3 jesieni już wiele dziesiątek tysięcy mieszkańców i turystów. Sukces ten będziemy chcieli powtórzyć w Dreźnie“.