Dobre wyniki katalońskich lotnisk
Barcelona i Reus zanotowały wzrost liczby pasażerów, Girona zaś niewielki spadek.
Drugi co do wielkości port lotniczy w Hiszpanii, lotnisko El Prat de Llobregat położone 10 km od Barcelony zakończyło ubiegły rok rekordowym wynikiem liczby obsłużonych pasażerów. Przez port przewinęło się ich 35,2 mln, co stanowi w porównaniu do ubiegłego roku wzrost o 0,2 proc. Z danych opublikowanych przez władze lotnisk hiszpańskich (AENA), w samym grudniu El Prat obsłużyło 2,3 mln pasażerów, co oznacza 5,3 proc. w stosunku do grudnia 2012 roku. Liczba gości z krajów spoza Unii Europejskiej wzrosła o 12,9 proc., zaś z innych kontynentów – o 11,2 proc.
Z kolei madryckie lotnisko Barajas kontynuuje tendencję spadkową, liczba pasażerów w ubiegłym roku spadła o 11 proc., do 39,7 mln. Po raz pierwszy w historii, w sierpniu więcej pasażerów przewinęło się przez Barcelonę niż przez Madryt.
Drugie co do wielkości lotnisko Katalonii zanotowało w ubiegłym roku spadek liczby pasażerów w wysokości – 3,8 proc., zaś w samym grudniu spadek w porównaniu rokiem 2012 wyniósł aż – 27,5 proc.
Z kolei leżące w południowej Katalonii lotnisko Reus zakończyło ubiegły rok z pozytywnym wynikiem. Obsłużyło 971 166 pasażerowie, co stanowi wzrost liczby w stosunku do roku 2012 o 3,6 proc. Zwiększyła się też liczba lotów – o 5,4 proc., do 16.977. Niestety na tym lotnisku grudzień nie był udany – zanotowało o 44,3 proc mniej pasażerów niż w grudniu 2012 roku, mimo, że liczba lotów była większa aż o 12 proc.
Wreszcie port lotniczy Sabadell, przeznaczony dla małych samolotów zanotował nieznaczny spadek liczby startów i lądowań – było ich 27 734 czyli o 4,5 proc. mniej niż roku 2012.
.
POWIĄZANE WPISY
29 listopada 2023
Ryanair uruchamia letni rozkład lotów 2024
Ryanair poinformował o starcie letniego rozkładu lotów na 2024 rok z prawie 10 mln miejsc…
0 Komentarzy1 Minuty
29 listopada 2023
PLL LOT: rusza trzecia edycja konkursu dla absolwentów na najlepsze prace dyplomowe z obszaru lotnictwa
Polskie Linie Lotnicze LOT startują z trzecią edycję konkursu, zachęcając absolwentów…
0 Komentarzy2 Minuty
29 listopada 2023
Ryanair poleci z trzech polskich miast do Dubrownika
Ryanair poinformował dziś (29 listopada) o nowych trasach z Polski do Dubrownika. Zostaną…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2023
Ryanair startuje z noworoczną promocją dla podróżnych
W ramach Cyber Week, Ryanair, uruchomiła dziś (28 listopada) specjalną 72-godzinną…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2023
PLL LOT zwiększa liczbę połączeń do Korei Południowej
W dniach 16-17 listopada w Warszawie odbyły się konsultacje pomiędzy Polską a Koreą…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2023
PLL LOT wznawia loty do Aten i ogłasza nowe kierunki z Radomia
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły połączenie między Warszawą a Atenami. Samoloty…
0 Komentarzy2 Minuty
28 listopada 2023
Emirates: pierwszy na świecie lot z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa
Emirates zostały pierwszymi na świecie liniami lotniczymi, które wykonały lot…
0 Komentarzy3 Minuty
27 listopada 2023
Sześć lat FlixBusa w Polsce: nowe kierunki i zielone cele
FlixBus świętuje szóstą rocznicę działalności w Polsce. Z tej okazji, przewoźnik…
0 Komentarzy5 Minuty
23 listopada 2023
Lotnisko we Wrocławiu: blisko 3,6 mln pasażerów w listopadzie
23 listopada o godzinie 8:45 w Porcie Lotniczym Wrocław wylądował samolot Ryanair o…
0 Komentarzy2 Minuty