Do Austrii bez kwarantanny

Austria luzuje obostrzenia
Panorama Salzburga/fot. AG

Od dzisiaj turyści z Polski, którzy zostali zaszczepieni, są ozdrowieńcami lub okażą negatywny wynik badań na obecność koronawirusa, są zwolnieni z kwarantanny.

Od dzisiaj w Austrii wprowadzony reżim sanitarny pod hasłem „3xG” (Getestet-Geimpft-Genesen) pozwala na korzystanie z gastronomii, hoteli, obiektów sportowych, instytucji kulturalnych i ośrodków wypoczynkowych. Turyści z Polski, zaszczepieni lub ozdrowieńcy zwolnieni są z kwarantanny.

Od dzisiaj w Austrii wydłużone zostają godziny otwarcia obiektów handlowych i złagodzeniu ulegają zasady dotyczące spotkań.

Kluczem do normalności ma być „zielony paszport” potwierdzający, że ktoś przeszedł testy negatywne, wyzdrowiał lub został zaszczepiony – zasada „3G”.

W przypadku braku na granicy dokumentu w wersji niemiecko-lub angielskojęzycznej, potwierdzającego szczepienie, ozdrowienie, należy w ciągu 24 godzin poddać się testowi. Testy dla przyjeżdżających do Austrii, podobnie jak i dla mieszkańców są ogólnie dostępne (wyznaczone punkty testowe) i bezpłatne.
Na początek czerwca planowane jest w Austrii wprowadzenie elektronicznego systemu potwierdzającego szczepienia i testy. Będzie można pobrać certyfikat cyfrowy ze strony gesundheit.at