Dla polskiego turysty na urlopie najważniejsze jest towarzystwo

AG

Podczas letnich wakacji 47 proc. Polaków spędziło urlop tylko w kraju, 38 proc. wybrało morze, 27 proc. wypoczynek nad jeziorami i rzekami. Dla 45 proc. najważniejsze było oderwanie się od pracy i codziennych obowiązków. Najwięcej pieniędzy Polacy wydali na zakwaterowanie i rozrywki – wynika z badań serwisu Prezentmarzeń.

O udanym urlopie według 52 proc. respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” zdecydowało przede wszystkim towarzystwo, według 27 proc. jakość wypoczynku, a dla 15 proc. wybór miejsca. Ważnym aspektem dobrze spędzonych wakacji stała się możliwość odcięcia się od zawodowych obowiązków. Dla 45 proc. była to największa wartość wypoczynku. Aż 76 proc. Polaków zadeklarowało, że potrafi podczas urlopu zapomnieć o pracy. Dla 30 proc. bezcenna była możliwość regeneracji fizycznej i psychicznej.

Atrakcyjność turystyczna miejsca i ciekawe rozrywki

Największą wagę według 46 proc. respondentów miała atrakcyjność turystyczna miejsca wybranego na letni wypoczynek. Istotnym elementem udanego urlopu były także rozrywki, dostarczające zarówno adrenaliny, jak i relaksu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje plenerowe np. parki linowe, parki rozrywki, które deklarowało, że odwiedzi podczas lata aż 43 proc.

Polaków. Dla 38 proc. preferowaną formą rozrywki były sporty wodne np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami.

Według 14 proc. wakacje były idealnym momentem na spróbowanie sił za kierownicą np. gokartów, quadów i jazdy off road. Jak pokazały wyniki, 5 proc. śmiałków podczas letniego urlopu postawiło na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.

Urlop to nowe aktywności

Aż 65 proc. respondentów badania uznało, że urlop to dobry czas, aby spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26 proc. stwierdziło, że warto podjąć taką próbę. Lato sprzyja aktywności, podczas wypoczynku – jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych.

“Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu. Większa mobilność Polaków, rosnące wynagrodzenia i chęć aktywnego spędzania czasu wolnego, wyzwala coraz większe zainteresowanie ciekawymi i niestandardowymi rozrywkami jak np. flyboard, lot motoparalotnią czy jazda off road. Nawet jeśli decydujemy się spędzić letni wypoczynek w kraju, to chętnie szukamy w miejscu pobytu oryginalnych rozrywek” – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Najwięcej na zakwaterowanie i rozrywki

Ponad połowa zapytanych Polaków, biorących udział w badaniu serwisu zadeklarowała, że sfinansuje tegoroczny, letni urlop z oszczędności, a 43 proc. z bieżących zarobków. Do 1000 zł na osobę podczas wakacyjnego wypoczynku zdecydowało się przeznaczyć 27 proc. respondentów. Na wydatek do 2000 zł mogło sobie pozwolić 38 proc. respondentów. Dla co trzeciego Polaka urlopowy budżet nie był kłopotem pod warunkiem, że przed wyjazdem został ustalony limit wydatków. Jednak 28 proc. respondentów przyznało, że budżet był problemem, gdyż urlop sprzyja finansowym, często nieplanowym szaleństwom.

Jak pokazały wyniki badania zrealizowanego przez Prezentmarzeń, największa część budżetu została przeznaczona na zakwaterowanie – 47 proc. deklaracji oraz na rozrywki – 24 proc. deklaracji.

Na kolejnej pozycji znalazło się jedzenie – 19 proc. wskazań oraz dojazd na urlop – 10 proc. odpowiedzi.

Rosnący w Polsce poziom wynagrodzeń oraz moda na aktywny tryb życia i chęć atrakcyjnego spędzania czasu poza domem sprawia, że coraz więcej i chętniej wydajemy na przyjemności. Oprócz standardowych aktywności, wśród zainteresowań Polaków realizowanych w czasie wolnym, pojawiają się coraz częściej kreatywne i oryginale pomysły na wypoczynek. W efekcie przeznaczamy coraz większe kwoty na rozrywki, szczególnie te w okresie letnim.

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane na próbie 1053 respondentów w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń w czerwcu 2019.