Dla ludzi gór – Główny Szlak Beskidu Sądeckiego wytyczony

AG

Mateusz Grzegorzek i Angelika Kantor z portalu górskiego Mynaszlaku.pl ogłosili otwarcie Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego (GSBS) prowadzącego przez Beskid Sądecki i liczącego ok. 200 km. To drugi już projekt pasjonatów z tego portalu, po utworzonym pod koniec ubiegłego roku projekcie „Korona Ziemi Sądeckiej”.

Start i punkt końcowy, szlak ma w Piwnicznej zdroju. Trasę poprowadzono innymi szlakami, ale i ścieżkami przyrodniczymi a kilka kilometrów – ścieżkami rowerowymi. Mimo, że pomija zarówno Nowy Sącz, jak i Stary Sącz, poprowadzono go przez wszystkie inne najważniejsze miejscowości Sądecczyzny (m.in. Krynicę Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę i wspomnianą Piwniczną Zdrój.) oraz przez najważniejsze szczyty. Na trasie znalazły się cztery schroniska PTTK i chatki górskie
wytyczono wieloma szlakami, ścieżkami przyrodniczymi, a nawet ścieżkami rowerowymi, chociaż tych ostatnich jest tylko kilka kilometrów. Szlak przechodzi przez najważniejsze szczyty i miejscowości Beskidu Sądeckiego, pomija jednak takie miasta jak Nowy Sącz i Stary Sącz. Wędrowcy odwiedzą między innymi Krynicę-Zdrój, Muszynę, Rytro, Szczawnicę czy Piwniczną -Zdrój, 4 schroniska PTTK, chatki górskie i zobaczą sporo atrakcji Ziemi Sądeckiej. Zapraszamy do zapoznania się ze Szlakiem i do wspólnej zabawy w „ zdobywców”.
Pomysłodawcy podkreślają, że nie istnieją żadne odznaki i że oni sami nie mogą zaproponować żadnych gratyfikacji za przejście Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. Na ich portalu jednak jest zakładka „Zdobywcy”, w której dokumentowane będą nazwiska tych, którzy przejdą szlak. Za początkowy termin zdobywania GSBS przyjęto 1 stycznia..
Szlak jest interesujący dla wszystkich miłośników gór, tylko w dwóch miejscach poprowadzono go na tym samym odcinku – obok Przehyby i Rytra (ok.4 km).

 

Jak podkreślił Mateusz Grzegorzek: „To jest nasz pomysł na szlak prowadzący przez Beskid Sądecki, który przechodzi przez najważniejsze miejsca w paśmie. Stworzony po to, żeby pokazać turystom piękno Ziemi Sądeckiej.”

Aby przejść szlak, trzeba sięgnąć po mapy Beskidu Sądeckiego i zajrzeć na stronę www.mynaszalku.pl, zaplanować wypad i… ruszyć na szlak.