Degustacja w Winiarni Królewskiej w bułgarskim Bałcziku

fot. AG

Mały kamienny domek w centrum ogrodu botanicznego w Bałcziku na bułgarskim wybrzeżu, mieści winiarnię o nazwie „Queen’s Winery House”. Możemy tutaj spróbować win, których nigdzie indziej nie znajdziemy.

Winiarnia zaczęła działalność w 2005 roku. Obecnie jej sala degustacyjna i mała kolekcja unikalnych butelek sprzed lat, to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w ogrodzie botanicznym w Bałcziku, który powstał na bazie parku założonego przez rumuńską królową Marię prawie sto lat temu.

fot. AG

Po zejściu po kilku kamiennych schodkach w dół zasiadamy na drewnianych ławach, w miło chłodnej sali. Degustacja trwa pół godziny i próbujemy podczas niej różnych gatunków win. Wszystko robione z własnych winogron uprawianych na 4 hektarach winnicy. Podają nam białe Syrah Blanc (2021), Missi (2021), czerwone Pinot Noir (2020), Syrah (2019). Potem na stole pojawiają się wina produkowane na bazie innych owoców: z aronii (tutaj nazywają je – medyczne), figowe (bardzo słodkie), miks melonu i Syrah oraz wino Regina, coupage – Cabernet Sauvinion i śliwka węgierka. Na koniec degustacji podawana jest rakija melonowa.

fot. AG

W małym pomieszczeniu kilka stopni wyżej znajduje się kolekcja „Unikaty”. Gospodarze zgromadzili tutaj kilkaste butelek z różnej marki trunkami. Są butelki z markowe wina, z 1878 roku, mavrud 1945 i 1965, Kadarka rocznik 1894 i 1909. Są wina, likiery, brandy (m.in. „Pliska”), Polakom rzucają się w oczy butelki polskiego „Krakusa” oraz wina Sofia importowanego od lat 80. ubiegłego roku z Bułgarii do naszego kraju.

fot. AG

Naprzeciwko znajduje się mały sklepik, gdzie możemy kupić (po dobrej cenie) wszystkie wyroby winiarni.
Co ważne, obsługa mówi po polsku.

Bałczik położony jest 14 kilometrów do Albeny i niecałe 50 kilometrów od Warny

queenswinehouse.com/pl

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Ogród rumuńskiej królowej na bułgarskim wybrzeżu