Czym powinna wyróżniać się idealna damska kurtka softshell? Odpowiadamy

Dużym udogodnieniem podczas aktywności fizycznych na świeżym powietrzu w niesprzyjających warunkach pogodowych jest posiadanie damskiej kurtki softshell. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy zakupie takiego okrycia wierzchniego, by cieszyć się nie tylko komfortem noszenia i ochroną przed wiatrem, ale i  dopasowanym do swoich preferencji wyglądem kurtki.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się damska kurtka softshell?

Z kurtki softshellowej damskiej można korzystać o każdej porze roku, jeżeli dostosuje się ją odpowiednio pod względem ilości oraz rodzaju warstw materiału, to sprawdzi się w takich aktywnościach, jak np.:

 • okazjonalne trekkingi, spacery po plażach itp. – softshell nie musi posiadać membrany. Posłuży w chłodne dni, przy mało intensywnych opadach deszczu, a także w wietrzny dzień. Atutem będzie mała waga kurtki;
 • kilkutygodniowe wyjazdy w góry – dobrze jak parametry odzieży wierzchniej w tym przypadku są najwyżej jakości (np. wodoodporność, oddychalność). Warto przy tym pamiętać, że dobre softshellowe kurtki damskie posiadają warstwę DWR (Durable Water Repellency), która wymaga impregnacji co jakiś czas. Konsekwencją niszczenia niezaimpregnowanej kurtki softshell damskiej jest jej przesiąkanie wilgocią. Przez to, w bardzo ulewne i mroźne dni niestety nie spełnić swojej roli.

Istotne jest także, aby przy wzmożonej aktywności strój przylegał do ciała. Skutkuje to odpowiednim odprowadzeniem wilgoci. Przy czynnościach, które nie wymagają dużego wysiłku, jak najbardziej można wybrać luźniejszy krój.

Kurtka wiatrówka damska softshell

Jak dobrać idealną damską kurtkę softshell?

Komfortowa w noszeniu kurtka to ta, która nie ogranicza ruchów, zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi oraz dodatkowo ładnie się prezentuje. Jak ją idealnie dopasować pod swoje preferencje?

Damska wiatrówka do biegania czy innych aktywności, która jest wykonana z softshellu jest bardzo funkcjonalna, jednak podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

 • regulacja – pozwala dopasować kurtkę idealnie do ciała,
 • kieszenie – umiejscowione wysoko, w obrębie brzucha pozwalają na swobodne chowanie dłoni, przy czym nie przeszkadza to w założeniu pasa lub np. uprzęży wspinaczkowej,
 • wietrzniki pod pachami – wpływają na regulację temperatury ciała,
 • kaptur – ważne, by był na tyle duży, aby zmieścił np. kask wspinaczkowy lub czapkę,
 • otwory na kciuki – dzięki nim kurtka zostanie na swoim miejscu w momencie sięgania wysoko np. podczas wspinaczki,
 • membrana – dodatkowa ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi,
 • DWR – warstwa tworzywa chroniąca przed przemakaniem,
 • wysoki kołnierz – jest szczególnie niezbędny w zimowej kurtce softshell damskiej zimowej, gdyż zabezpiecza przed zacinającym deszczem lub śniegiem,
 • odblaski – wspomagają lepszą widoczność późnym wieczorem np. podczas joggingu lub jazdy na rowerze.

Ilość elementów, jakie powinny być wzięte pod uwagę, wprowadza w zakłopotanie niejednego klienta. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są zakupy online, np. w sklepie, w którym można znaleźć szeroki wybór kurtek damskich softshell, jak Outdoorzy.pl.

Dwukolorowa kurtka damska softshell

Damska kurtka softshellowa – czy to konieczność?

Aby móc cieszyć się z aktywności fizycznych, tych mniej lub bardziej zaawansowanych, należy posiadać odpowiedni strój wierzchni. W związku z tym np. oddychająca kurtka na rower wykonana z softshellu może być techniczna, czyli przeznaczona do sprecyzowanego rodzaju sportu. Posiadać będzie wtedy określone cechy, jak mała ilość kieszeni, czy dodatkowa warstwa materiału chroniącego przed wiatrem.

Nie wszystkie jednak modele muszą być sprofilowane. Dużą popularnością odznaczają się standardowe damskie kurtki softshell z mniejszą ilością udogodnień technicznych. Są tańsze oraz sprawdzą się idealnie np. podczas spacerów.