Cztery pory roku w Korei Południowej

fot. VK

Zwiedzanie, plażowanie, sporty wodne, trekking, a może narty? Sprawdź, jaki klimat panuje w Korei i kiedy zaplanować wyjazd, by móc skorzystać z ulubionej formy wypoczynku.

Wiosna

Wiosna w Korei Południowej trwa od marca do maja. Typowy wiosenny dzień to chłodny poranek, bardzo ciepły środek dnia i chłodny wieczór. W kwietniu robi się nieco cieplej, a w połowie maja można już poczuć zbliżające się lato. Średnia temperatura w okresie marzec-maj wynosi od 11-12 stopni rano i wieczorem, do ok. 17-20 w ciągu dnia. Idealne warunki do zwiedzania. A wiosną w Korei dzieje się wiele ciekawych rzeczy, jak choćby rozsiane po całym kraju festiwale kwitnących drzew i kwiatów. O tej porze roku wielu Koreańczyków podróżuje z miasta do miasta, żeby podziwiać przepiękne kwiatowe krajobrazy. Są nawet specjalne słowa na tę okoliczność – kkonnori, które oznacza oglądanie kwiatów i sangchungaek, które oznacza wiosennych piknikowiczów.

Lato

Lato w Korei jest upalne i zbiega się z gorącym i dusznym sezonem monsunowym, który trwa od końca czerwca do końca lipca. Temperatura szybko rośnie od ok. 20 stopni w czerwcu do ponad 30 w lipcu i sierpniu. Wyjazd do Korei latem to najlepsza opcja dla wielbicieli plaż, które rozciągają się dookoła kraju. To czas wielu plażowych festiwali z ciekawymi koncertami i pokazami sztucznych ogni, które przyciągają ogromne tłumy. Plaża Yangyang w Gangwon-do to z kolei raj dla surferów. W miastach sezon letni to czas festiwali i nocnego życia.

Jesień

We wrześniu upały odpuszczają, a klimat staje się coraz bardziej suchy. Temperatura zdecydowanie spada – we wrześniu osiąga ok. 21 stopni, a w październiku ok. 14. Liście zaczynają przybierać jesienne barwy – dominują soczyste żółcie, pomarańcze i czerwienie. To znów dobry moment na aktywne zwiedzanie Korei. Krajobraz się zmieniania nie do poznania, a pogoda znów sprzyja długim wędrówkom. Szczególnie warto w tym czasie odwiedzić miejskie parki i lasy, które wyglądają spektakularnie w jesiennych barwach. Wiele zabytków architektury otoczonych jest bujną roślinnością, która nadaje im niepowtarzalnego klimatu. Również góry przyciągają turystów i miłośników trekkingu właśnie jesienią. Piękne liście, czy falujące na wietrze srebrne trawy robią niesamowite wrażenie. Jesienią Korea także ożywa nocą za sprawą festiwali, takich jak Jarasum International Jazz Festival, czy festiwale fajerwerków w Seulu, Busan i innych miastach.

Zima

Zima w Korei potrafi być bardzo mroźna, nawet do -20 stopni, poza wyspą Jeju i najbardziej wysuniętą na południe częścią Korei, gdzie temperatura spada tylko do 7-8 stopni. W tym samym czasie w północnych prowincjach kraju leży mnóstwo śniegu. Korea jest świetnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. W miejscowości Gangwon-do znajdują się liczne ośrodki narciarskie. Ci, którzy nie przepadają za sportami zimowymi, mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki ze skoczni narciarskiej w Alpensia, gdzie w 2018 roku odbyły się Olimpiada. Oczywiście są też zimowe festiwale, jak Hwacheon Sancheoneo Ice Festival, podczas którego odbywają się m.in. zawody łowienia pod lodem. Zima to również dobry czas na górski trekking, który w śnieżnej aurze można uprawiać aż do marca.

Jesienna wyprawa do Korei z biurem podróży Ecco Travel – sprawdź szczegóły: https://www.eccotravel.eu/op,korea-poludniowa-wczoraj-i-dzis,-148952

Materiał powstał we współpracy z Visit Korea