Czeskie ośrodki narciarskie inaugurują sezon

fot. materiały prasowe

Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu i intensywnie zaśnieżają trasy zjazdowe. Pomimo wprowadzonych obostrzeń nie ma nowych ograniczeń dotyczących wjazdu na teren kraju. Osoby zaszczepione przeciw Covid-19 i ozdrowieńcy mogą wjechać na teren Czech. Otwarte dla turystów są też hotele i stoki narciarskie, ale wymagany jest  certyfikat szczepienia lub ozdrowienia. 

SkiResort Černa Hora

Karkonoski sezon narciarski rozpocznie się, tak jak zwykle, na Černej horze. Otwarta zostanie trasa zjazdowa Anděl (1100 m),  trasa Zalomená (1100 m), a jeśli warunki pogodowe pozwolą, także dziecięca trasa zjazdowa Sport 1 (250 m) i być może górny odcinek trasy Černohorská (1600 m). Do dyspozycji narciarzy powinno być  2,5 – 4 km  tras. SkiResort uruchomił już sprzedaż skipassów online. Można je zakupić na stronie. Przez te stronę można także zarezerwować sprzęt w wypożyczalni SkiResort Live lub miejsce parkingowe.

Ośrodek narciarski Klínovec

W ośrodku narciarskim Klínovec ruszyła kolejka linowa Dámská wraz z niebieską trasą zjazdową o tej samej nazwie. W ośrodku trwa intensywne naśnieżanie, więc warunki do szusowania będą znakomite. Obecnie ośrodek oferuje promocyjne ceny. Całodniowy skipass kosztuje 590 Kč (ok. 100 zł), trzy godziny szusowania kosztują 490 Kč (ok. 83 zł). Na trasę zjazdową będzie można wjechać nowoczesną kolejką linową z ogrzewanymi siedzeniami i osłoną. Tylko do 12 grudnia można zakupić w eshopie ośrodka Klínovec sezonowe skipassy ze znaczną zniżką lub całodzienny skipass do wykorzystania w głównym sezonie za 850 Kč (ok. 144 zł).

Sezon zimowy w ośrodku Dolní Morava

Sezon zainaugurował już popularny ośrodek sportów zimowych w Dolni Moravie. Pierwsi narciarze mogą szusować na trasie  Slamník. W cenie skipassu jest przejazd kolejką Sněžník i wyciągiem Slamník. Cena skipassu od 9 grudnia wynosi 880 Kč (ok. 149 zł) (przez eshop 790 Kč – ok. 134 zł).

Ski opening w Szpindlerowym Młynie

Špindl SkiOpening to tradycyjna impreza, która inauguruje sezon narciarski w Szpindlerowym Młynie. W stacji Święty Piotr priorytetem jest zaśnieżenie tras Turistická 2, Hromovka II (1a), Červená 3. Na Medvědínie: Červená 12a, Horní Mísečky – Turistická 13a, Cvičná louka 14.

W trzeci grudniowy weekend rozpocznie sezon Ještěd

W ośrodku narciarskim Ještěd zostanie otwarta nowa trasa zjazdowa Skalka. Przed poprzednim sezonem zimowym poszerzone zostały trasy zjazdowe Slalomák, Liberecká i Beranova cesta. Na Ještědzie działa nowy system  naśnieżania Snow Factory, który jest w stanie produkować śnieg, bez względu na panujące temperatury. Dzięki temu rozpoczęcie sezonu jest zaplanowane na sobotę 18 grudnia. Ośrodek oferuje 5 kolejek linowych i 6 wyciągów. Trasy zjazdowe są odpowiednie dla rodzin z dziećmi, ale także dla doświadczonych narciarzy. Gdy śnieg dopisze, będzie można korzystać także z toru saneczkowego, który rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki linowej Skalka.

Jakie obostrzenia czekają na narciarzy w Czechach?

Zgodnie z rozporządzeniem rządu z ośrodków narciarskich mogą korzystać osoby posiadające certyfikat ozdrowieńca (ważny do 180 dni) lub potwierdzający szczepienie (od ostatniej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni). To rozporządzenie nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat. U dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat jest uznawany, oprócz certyfikatu ozdrowieńca lub potwierdzającego szczepienie, także test PCR, nie starszy niż 72  godziny. We wszystkich pomieszczeniach obowiązuje noszenie maseczek.