Czesi wybierają polskie morze. Wzrost zainteresowania nawet o 40 proc.

fot. Piotr Majcher / unsplash

Zachodniopomorski pas nadmorski cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów z Czech, gdzie wzrost liczby odwiedzających sięga nawet 40 proc. Czesi doceniają atrakcyjność polskiego wybrzeża, ceny oraz klimat, który stanowi alternatywę dla zbyt gorących klimatów Hiszpanii czy Grecji. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie podkreślają rekordową obecność czeskich turystów nad polskim morzem.

Czescy turyści podbijają zachodniopomorskie kurorty. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że jest to rekordowy rok, jeżeli chodzi o obecność turystów z tego kraju nad polskim morzem.

„Czesi mają do nas zaledwie kilka godzin samochodem, to argument, który napędza turystykę z tej destynacji” – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Nie da się ukryć, że w tym roku polscy turyści nie szturmują polskiego morza. Nad Bałtykiem nie sprzyja pogoda, a i przedsiębiorcy przyznają, że kampania związana z paragonami grozy i wysoka inflacja wyganiają turystów krajowych. Czy to oznacza, że turyści z zagranicy również odwracają się od naszego pasa nadmorskiego? Tu zasada jest zupełnie odwrotna. Hotelarze przyznają, że tylu turystów z Czech w Polsce nie było jeszcze nigdy.

„Stare powiedzenie mówi: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” i rzeczywiści w przypadku tego, co o polskim morzu mówią Niemcy, Czesi czy Słowacy idealnie się potwierdza. Polacy narzekają na pogodę, a Czesi mówią, że klimat jest przyjemniejszy niż w suchej Hiszpanii. Dla nas polskie plaże to nic imponującego, a dla turystów z Czech ich szerokość i piaszczystość jest imponująca, a na dodatek nie ma stref zastawionych tylko leżakami na wynajem, będącymi własnością hoteli. Chwalona jest także nasza baza hotelowa – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że wzrost zainteresowania turystów z Czech rok do roku to wskaźnik od 25 proc. do nawet 40 proc. w niektórych hotelach.