Czarny czwartek dla hotelarzy

czarny-czwartek-hotelarzy
fot. code404 z Pixabay

Czy na ratunek dla hotelarzy już jest za późno? Może żeby uratować tysiące firm przynoszące wielokrotnie większe zyski niż TVP, warto przeznaczyć tyle samo pieniędzy, ile dostaje ledwo zipiące przedsiębiorstwo medialne?

Zamiast spodziewanego poluzowania obostrzeń branża hotelarska dostała cios ostateczny. Spisała ona już na straty Święta, ale mogła mieć nadzieję na powolne odrabianie strat na przełomie roku, w styczniu. A tak grozi im całkowity upadek.

40 mld na każdej konferencji

Wicepremier Gowin co prawda obiecał mityczne 40 mld pomocy dla branż najbardziej zagrożonych, ale poza pustymi obietnicami nic hotelarzom nie przybyło. Z kolei wspomniane przez tego samego polityka możliwość refinansowania do 70 proc. kosztów stałych negocjowana z Komisją Europejska wzbudza już w Polsce nie śmiech, a wściekłość.

Nie chodzi o same zamykanie hoteli, „narodową kwarantannę czy inne dobijające turystykę pomysły. Inne kraje też zamykają hotele, stoki narciarskie, wprowadzają lockdown. Ale za takimi decyzjami w innych krajach idzie natychmiastowa i nieiluzoryczna pomoc państwowa. Żeby nie szukać daleko: w Austrii rząd postanowił, że wszystkie branże dotknięte nowo wprowadzonymi obostrzeniami otrzymają wsparcie w postaci pakietu pomocowego. Przewiduje on rekompensatę w postaci 80 proc. obrotów firmy wypracowanych w tym samym okresie w roku poprzednim. Podkreślam: obrotów, a nie kosztów własnych.

Inwestować tam, gdzie są zyski

Z opublikowanych wczoraj wyników ankiety przeprowadzonej wśród swoich członków przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, wynika, że by przeżyć przez następnie sześć miesięcy (do kwietnia 2021) branża hotelarska potrzebuje średnio po 15 tys. zł na pokój, co pozwala oszacować niezbędną pomoc dla branży hotelowej z ok. 147 tys. pokojami na blisko 2,2 mld zł.

Ponad 2 mld złotych przeciętnemu zjadaczowi chleba wydaje się kosmiczna sumą, ale… W budżecie na przyszły rok rząd przyznał jednej firmie – Telewizji Polskiej – ponad 1,7 mld rekompensaty. Nie oglądam od kilku lat żadnej telewizji (w tym TVP) i nie potrafię ocenić, czy misyjność tej stacji warta jest takich pieniędzy, ale potrafię porównać sumy. W 2019 roku zysk netto TVP wyniósł 89 mln złotych. Koszty całkowite wyniosły ok. 2,7 mld, w tym na wynagrodzenia wydano ponad 513 mln zł.

W 2019 roku w Polsce działało 2635 hoteli. Ich zysk w 2019 roku wyniósł kilka miliardów złotych. W sektorze hotelarskim zatrudnionych było ponad 700 tysięcy osób. Sektor hotelarski i gastronomii w ostatnich 10 lat dał do budżetu 3,8 mld złotych w formie podatków CIT I VAT.

“Kwarantanna narodowa” od 28 grudnia do 17 stycznia. Hotele i stoki narciarskie będą zamknięte