Cypr z testem przed wylotem i po przylocie

Zamek Kolossi/fot. AG

To kolejny kraj, który wprowadza nowe obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Zgodnie z nowymi zasadami od 4 stycznia osoby podróżujące na Cypr będą musiały wykonać dwa testy na koronawirusa: przed wylotem i tuż po wylądowaniu w kraju.

Rada Ministrów Cypru zdecydowała, że wszyscy pasażerowie którzy ukończyli 12 lat, w tym także osoby zaszczepione, które przybędą do Republiki Cypryjskiej w okresie od 4 stycznia do 15 stycznia będą musiały posiadać test PCR na 48 godzin przed wylotem na Cypr. Po przylocie wszyscy pasażerowie, niezależnie od historii szczepień, poddani zostaną ponownemu badaniu laboratoryjnemu PCR (koszty za wykonanie testu ponosi pasażer – 15 Euro na lotnisku w Larnace, 19 Euro na lotnisku w Pafos).

Z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem wprowadzono także inne obostrzenia m.in. restauracje i kawiarnie będą obsługiwały jedynie klientów siedzących przy stolikach. Wszystkie lokale rozrywkowe i kluby nocne będą miały możliwość przyjmowania gości wyłącznie, gdy okażą oni negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa (powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wejściem do danego miejsca). Z tego wymogu zostaną zwolnione osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.

Obecnie restrykcje zostaną wprowadzone do 15 stycznia, ale istnieje możliwość przedłużenia ich, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie poprawie.