Cinkciarz.pl: wakacje zagraniczne tańsze niż rok temu dzięki mocniejszej złotówce

zwroty-tfg-pieniadze-odwolane-wyjazdy
fot. Michael Schwarzenberger / Pixabay

Tegoroczne wakacje mogą być tańsze niż przed rokiem, jeśli spojrzymy na to z perspektywy kursu złotego. Latem 2023 roku najważniejsze waluty kosztują o kilkadziesiąt groszy mniej niż 12 miesięcy temu, co stwarza korzystne warunki dla podróżujących. Choć inflacja wpływa na ogólne koszty, to różnice kursowe dają pewne oszczędności i zachęcają do planowania podróży.

Wakacje za granicą są tańsze niż przed rokiem – stwierdził serwis Cinkciarz.pl. Choć ogólne koszty wzrosły z powodu inflacji, różnice kursowe nadal pozwalają zaoszczędzić.

Osłabienie kursu euro tworzy korzystne warunki podróżowania

W przypadku podróży do krajów strefy euro, kurs euro spadł o około 8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Przykładowo, czteroosobowa rodzina, która w ubiegłym roku przeznaczyła budżet w wysokości 3 tys. euro na wakacje w Europie, może teraz zaoszczędzić około 1,4 tys. zł, dzięki niższemu kursowi euro.

Złoty umacnia się w relacji do dolara i dirhama

Norwegia, znana z wysokich kosztów, również staje się tańsza dla polskich turystów. Kurs korony norweskiej spadł o ponad 16 proc. w relacji do złotego, co oznacza, że wymiana 50 tys. koron norweskich kosztuje teraz o 5 tys. zł mniej niż przed rokiem. Podróżujący do Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich również mogą cieszyć się tańszymi wakacjami. Wzrost wartości złotego w relacji do dolara i dirhama wynosi ponad 17 proc., co przekłada się na oszczędności przy wymianie waluty. Na przykład wymiana 3 tys. dolarów kosztuje teraz o 2,5 tys. zł mniej niż przed rokiem.

Turcja jest kolejnym kierunkiem, gdzie polscy turyści mogą zaoszczędzić. Lira turecka straciła prawie 45 proc. swojej wartości w stosunku do złotego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wymiana 50 tys. lir tureckich teraz kosztuje około 8 tys. złotych, co oznacza o 7 tys. zł mniej niż przed rokiem.

„Wakacje na Riwierze Tureckiej dość często przybierają formę all inclusive. Wypoczywającym czas upływa przy hotelowych plażach, basenach i barach. Nie trzeba nosić przy sobie portfela ani nawet smartfona z podpiętymi kartami płatniczymi. Z lokalną walutą turecką można nie mieć do czynienia przez cały urlop. Gdyby jednak chcieć poznać Turcję od wewnątrz, zwiedzać zabytki, których tam nie brakuje, robić zakupy na lokalnych bazarach, przydadzą się liry” – dodaje ekspert Cinkciarz.pl.

Jednak podróżując na Węgry, nie możemy oczekiwać oszczędności przy wymianie złotych na forinty. Węgierska waluta nie zmieniła się znacząco w relacji do złotego, więc koszty wakacji na Węgrzech są w tym roku podobne do tych sprzed roku. Natomiast w Czechach złoty zyskał przewagę, a kurs korony czeskiej jest o 6 proc. niższy niż przed rokiem.