Chorwacja – apka pomoże znaleźć ulubione wino lub szynkę

Dwoje studentów Slaven Kopic i Marija Marojević rozwijają wymyśloną przez siebie aplikację „NađiOPG”. Celem jej odnajdywanie małych gospodarstw rodzinnych (OPG – obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) w Chorwacji. Za pośrednictwem aplikacji, łatwo jest zobaczyć gdzie dane gospodarstwo się znajduje, znaleźć dane kontaktowe i uzyskać informacje na temat produktów i usług, które oferuje. Aplikacja ruszył 5 września.
Pomysłodawcy są zdania, że turystyka chorwacka mogłaby mieć wielkie korzyści z lokalnych produktów, ale nie są one do tej pory odpowiednio propagowane.

Slaven i Marija powiedzieli: „Najczęściej restauratorzy nie wiedzą, skąd pochodzą produkty używane w ich kuchni. A turyści o nie pytają i chcieliby je kupić. Wierzymy, że mali producenci mogą być siłą napędową naszej gospodarki i trzeba im poświęcić więcej uwagi i pomóc im promować się. Mamy w naszym kraju wiele produktów wysokiej jakości, ale musze one być lepiej dostępne. Głównym celem naszej aplikacji jest ułatwienie kontaktów gospodarstw rodzinnych z potencjalnymi klientami. Aplikacja ma również na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat jakości i korzyści płynących z produktów lokalnych. Ma pozwolić użytkownikom wybrać najtańsze i najbliższe produkty.”