Ceny wyjazdów zimowych lekko idą w dół

AG

Średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego poszły tym razem w dół w porównaniu z cenami z drugiego tygodnia listopada, zniżki nie były duże i wyniosły średnio 18 złotych.

Po raz dziewiąty w tym roku analiza cen TravelDATA, odnosi się do wyjazdów odnoszą się do sezonu zimowego, po raz czwarty dołączono również zestawienia cen zimowych last minute.
Średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego poszły tym razem w dół w porównaniu z cenami z drugiego tygodnia listopada, zniżki nie były duże i wyniosły średnio 18 złotych. Ich przyczyną były tym razem redukcje cen na kierunkach egipskich. Większe redukcje zaczynamy ostatnio obserwować w zakresie cen last minute, a ich skala zdaje się wskazywać początki nadpodaży.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega obecnie dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nie uległa większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli zdecydowanie najniższe ceny nadal oferuje Tunezja, a ceny na obu kierunkach egipskich są już 350-400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już zdecydowanie droższe. Różnice cen na niekorzyść tych ostatnich utrzymują się nadal, co ma zapewne związek z dość powolnym powrotem Egiptu do łask klientów”.
Ceny zimowych imprez do Tunezji są obecnie tylko niewiele wyższe od poziomów notowanych w ubiegłym roku. Ceny wyjazdów na Synaj są wyższe średnio o około 50-100 złotych, a na egipskie wybrzeże przewyższają poziomy zeszło roczne o około 150 złotych. Maroko jest droższe o 250 – 300 złotych, a największe różnice średnich cen odnotowały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych o około 450 złotych w porównaniu do okresu sprzed roku.
Ceny najatrakcyjniejszych last minute w porównaniu z zeszłym tygodniem ponownie znacząco spadły – średnio o 110 złotych (poprzednio o 120 złotych). Na tym tle wyróżniają się spadki na Synaju i Wyspach kanaryjskich – o średnio 270 oraz 210 złotych. Średni spadek na egipskim wybrzeżu wyniósł 110 złotych. Za to niewiele, bo o tylko 40 złotych spadły ceny „lastów” w Tunezji. W tym tygodniu „lasty” najbardziej przeceniało biuro Rainbow Tours, a najmniej biuro Itaka.
wAndrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się, jak na razie, również na większości kierunków zimowych i komentuje: ma to dodatni wpływ na poprawę kondycji finansowej biur podróży i zwiększa prawdopodobieństwo, że po pięciu bardzo słabych latach finanse naszych organizatorów weszły w okres dłuższej stabilizacji”.