Ceny wakacji stanęły

AG

Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 240 i 215 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Turcja Egejska i Turecka Riwiera – o 115, 70 i 57 złotych. Tańsza stały się również Bułgaria i Tunezja – o 35 i 5 złotych, a droższa pozostała jedynie Kreta – o około 15 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1-8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie czwartego tygodnia maja i pierwszego tygodnia czerwca, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w drugim tygodniu maja średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży spadła o 19 złotych (poprzednio wzrosła o 29 złotych). Zmiany cen nie były zbyt duże , a największe spadki odnotowano na Majorce i Krecie – o 47 i 38 złotych, a wzrosty na Cyprze, Portugalii i Wyspach Jońskich – o 65, 51 i 42 złote.
Spadek cen utrwalił sytuację, że średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz dziesiąty niższe od poziomów zeszłorocznych, a różnica wzrosła do 90 złotych (poprzednio 70 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 240 i 215 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Turcja Egejska i Turecka Riwiera – o 115, 70 i 57 złotych. Tańsza stały się również Bułgaria i Tunezja – o 35 i 5 złotych, a droższa pozostała jedynie Kreta – o około 15 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Ceny wakacji przestały rosnąć, a ceny lastów są obecnie na bardzo atrakcyjnym poziomie. Są one teraz tańsze o 170 złotych od lastów przed rokiem. Dużo tańsze lasty utrzymują się już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wynosiła ponad 150 złotych. Coraz więcej wskazuje, że wakacyjne wyjazdy mogą być w szczycie sezonu tańsze, ale trzeba pamiętać, że wybór będzie wtedy mniejszy.”

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 26.05 – 06.06.2014) wzrosła o 35 złotych (poprzednio o taką samą kwotę spadła). Najbardziej wzrosły ceny lastów na Turecką Riwierę i Wyspy Kanaryjskie – o 120 i 105 złotych, mniej na Kretę i nad Morze Czerwone –o 80 i 40 złotych, a spadły do Turcji Egejskiej i na Synaj – o 55 i 30 złotych.
Początek maja wniósł duże zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na ich bieżące zmiany nakładają się zmiany cen sprzed roku. W ich wyniku dużo niższe ceny niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Itaka oraz Alfa Star– odpowiednio o 256, 190 i 154 złote, a także Exim Tours oraz Neckermann – o 115 i 20 złotych. Itaka jest teraz tańsza niż przed rokiem, bowiem podwyższyła wtedy ceny aż o 325 złotych. Inne biura są droższe niż w 2013 roku: Sun & Fun, Rainbow Tours/BeeFree – po około 5 złotych, TUI o 30 złotych, a Grecos – o 115 złotych. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem – w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli, najkorzystniejszą ofertę posiadają Grecos (mimo zwyżek), Bee & Free oraz Wezyr i Itaka, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Występującą przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od dziesięciu tygodni ujemna, która wykazuje jeszcze tendencję do powiększania. Ppodwyżki cen po majówce były na razie niewystarczające i ceny zaczynają coraz bardziej odbiegać in minus od cen ubiegłorocznych. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty u niektórych hotelarzy na kierunkach tureckich i egipskich. Niższe średnie ceny nie muszą zatem wcale oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek w wysokim sezonie stają się niższe od osiąganych w zeszłym roku. Dlatego te niższe ceny wciąż jeszcze nie stanowią istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeśli nie wzrosną one w kolejnych tygodniach, będzie to prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Bardzo niskie ceny kwietniowych zakupów majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) oraz bardzo niskie ceny lastów w kolejnych tygodniach maja, mogą świadczyć o rysującej się poważnej nierównowadze na rynku wycieczek. Niekorzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie przewaga podaży prowadząca do tanich last minute – szczególnie w okresie do połowy lipca – stają się powoli coraz bardziej prawdopodobna. Jej główną przyczyną są zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów.