Centrum edukacyjne Krystalium – wszystko o krysztale

fot. archiwum Krystalium

Krystalium to nowe centrum edukacyjne, znajduje się w Piechowicach, na terenie huty szkła kryształowego Julia. Jest całkowicie poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze.

Karkonoskie hutnictwo szkła powstało w XIII wieku, dzięki bogactwu naturalnemu gór oraz rozwojowi umiejętności średniowiecznych szlifierzy kamieni szlachetnych. Wtedy rozpoczęto wytop szkła w tzw. „leśnych hutach”, czyli piecach opalanych tutejszym drewnem. Z biegiem czasu zamożni arystokraci i członkowie rodziny królewskiej wsparli tutejsze manufaktury, gwarantując tym samym rozwój hutnictwa. Zarys całej historii oraz portrety osób, które miały ogromny wpływ na rozwój huty Julia, zostały obrazowo przedstawione w Krystalium.

Szanujmy przeszłość

W parterowej części Krystalium króluje wiedza, która została przedstawiona w bardzo obrazowy, ale i estetyczny sposób, aby łatwo było przyswoić informacje. Na ścianach widnieją różne instalacje: animowane, świetle, statyczne. Można się dzięki nim dowiedzieć, kto odegrał istotną rolę w naszej historii, jakie kolekcje, wzory i szlify były przełomowe. Krystalium zabiera nas do XIX wieku, następnie do czasów okołowojennych, przez czasy PRL-u oraz lat 90-tych, aż do dnia dzisiejszego. Goście poznają poznasz kluczowe postacie takie jak Franz Pohl, Friedrich Wilhelm Heckert, małżeństwo Puchałów, Franz Schmidt czy Stanisław Zając.
Oddzielna instalacja poświęcona jest zawodowi hutnika.

fot. archiwum Krystalium

Różne oblicza kryształu

Szlif młynek czy ananas towarzyszą nam od wieków. W specjalnie zaaranżowanych, szklanych gablotach zobaczysz, jak prezentowały się szklane produkty w estetyce dawnych lat.
Wielu gości pamięta kryształowe ryby w kredensach i na komodach u naszych dziadków. Młodsze pokolenia mogą jednak nie wiedzieć, o czym mowa. Zarówno dla tych, którzy chcą wybrać się na wycieczkę po wspomnieniach, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy chcą zobaczyć kryształowe ryby, Krystalium prezentuje nietypową atrakcję. W dolnej części Krystalium zainstalowano ławicę ryb, które można podziwiać z każdej strony. Ryby mniejsze i większe, o różnych kształtach, wzorach i kolorach. To najprawdziwsze pamiątki PRL-u, do których niektórzy podchodzą z uśmiechem, inni z sentymentem.

fot. archiwum Krystalium

Eksperymenty w Krystalium

Druga strefa Krystalium mieści się na pierwszym piętrze budynku. Cała przestrzeń jest podzielona na wiele interaktywnych stanowisk, na których możecie uwolnić ciekawość. Każde stanowisko pokazuje inny aspekt, cechę bądź właściwość szkła. Elementy, które są przy instalacjach są całkowicie interaktywne: goście mogą przyciskać guzików, przesuwać i układać komponenty, czy zmieniać kolory. Sposób działania instalacji jest opisany w instrukcjach, zamieszczonych przy każdym stanowisku.

fot. archiwum Krystalium

Pokój PRL

Czasy PRL-u… przez jednych uwielbiane, przez innych wspominane z nostalgią. Niektóre potrawy, desery, meble czy naczynia z tego okresu świetnie się utrzymały na fali popularności. Fotele „uszak”, „tulipan” czy „lisek” przeżywają renesans i podobnie jak kryształ, powróciły do naszych domów. W Krystalium gospodarze postanowili odtworzyć klimat PRL w inscenizacji, z której w pełni można korzystać.

fot. archiwum Krystalium

Zwiedzanie Krystalium

Zwiedzanie Krystalium, w przeciwieństwie do zwiedzania huty, odbywa się bez obecności przewodnika. Każdy wchodzi o dowolnej porze i spędza w Krystalium tyle czasu, ile potrzebuje. Niektórzy rozpoczynają zwiedzanie od przejścia przez ścieżkę w hucie, inni od eksperymentów w centrum edukacyjnym Krystalium.

Krystalium jest czynne codziennie, również w weekendy, w godzinach 9:00-17:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 27 zł, ulgowy do 15 lat 21 zł, a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.