Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – przebój 2020 roku
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Łodzi jest Biała Fabryka, jeden z największych kompleksów architektury przemysłowej. Mieszące się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi już w przyszłym roku pokaże swoje nowe wystawy stałe.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które funkcjonuje w miejscu dawnego przedsiębiorstwa króla perkalu – Ludwika Geyera, doceniane jest za wszechstronność ukazania tematu włókiennictwa. Będące jedną z największych w Europie instytucji o tym profilu – teraz – dzięki wieloetapowej i wartej ponad 15 milionów złotych inwestycji ze środków unijnych, umocni swoją pozycję w czołówce światowych muzeów, oferujących angażujące uczestnika doświadczenie muzealne.
W zmodernizowanych przestrzeniach CMWŁ pojawi się nowa wystawa stała opowiadająca o historii i kontekstach przemysłu włókienniczego. Ekspozycję wzbogaci między innymi interaktywne eksperymentarium, gdzie w praktyce będzie można poznać właściwości różnych materiałów, np. bawełny.
Co więcej, każdy będzie mógł doświadczyć tkania lub czesania surowców, a podczas prezentacji zachowanych urządzeń w ruchu poczuje na własnej skórze warunki panujące w dawnej fabryce. Z wykorzystaniem aplikacji multimedialnej będzie można zaprojektować wzory na tkaninie.
W Archiwum Dawnego Designu w laboratoryjnych próbnikach znajdą się fragmenty obrusów czy kap, produkowanych w polskich fabrykach, pojawią się też plakaty i logotypy przemysłowe.
Ważnym punktem nowej wystawy stałej będzie kontekst mody, którą łódzkie muzeum wzorem najważniejszych światowych instytucji podnosi do rangi dzieła sztuki.
Moda zostanie pokazana jako ważny komentarz do aktualnej rzeczywistości. Nowa przestrzeń ekspozycyjna stworzy możliwość prezentacji kolekcji zbiorów umożliwiających prześledzenie procesu włókienniczego od momentu pozyskania surowca do finalnego wyrobu. Jest także szansą na przyjęcie znacząco większej liczby zwiedzających.
Perełką na turystycznej mapie Łodzi, której nie będzie można pominąć, z pewnością będzie stanowiący część CMWŁ odrestaurowany Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który po remoncie zostanie udostępniony zwiedzającym w całości i całorocznie.
Kompleksowa adaptacja nie dotyczyła jedynie samych zabudowań. W nieczynnej dotąd unikatowej willi letniskowej będzie można poznać dawne zwyczaje i formy wakacyjnego wypoczynku. Pozostałe 5 domów wzbogacą nowe ekspozycje, ukazujące wnętrza łódzkich mieszkań i zakładów rzemieślniczych z różnych okresów, od II połowy XIX w. aż po lata 80. XX w.
Historia miasta przedstawiona zostanie za pomocą opowieści o ich mieszkańcach – będzie można w nich usłyszeć zebrane historie mówione, relacjonujące codzienność wspomnianych czasów.
Choć zmiana funkcji obiektów poprzemysłowych na domy, biura czy muzea rozpowszechniła się dopiero na przełomie XX i XXI wieku, to pierwsze decyzje o przekształceniu Białej Fabryki w muzeum podjęto już w 1946 roku. Pełna adaptacja nastąpiła 14 lat później i właśnie z tym jubileuszem –
60-leciem powstania CMWŁ – w 2020 roku muzeum wiąże liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do mieszkańców Łodzi i regionu, ale i turystów.
POWIĄZANE WPISY
26 maja 2023
Polski szef kuchni zdobywa tytuł najlepszego managera Marriott na świecie
Piotr Lasecki, szef kuchni hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, został…
0 Komentarzy3 Minuty
18 maja 2023
Travelist.pl: tegoroczne wakacje droższe niż kiedykolwiek wcześniej
Już tylko kilka tygodni pozostało do rozpoczęcia wakacji 2023. Niestety zapowiadają się…
0 Komentarzy5 Minuty
18 maja 2023
Rusza nowa kampania „Wrocław miasto przygody”. W tle poszukiwanie skarbu i dawna legenda
Opactwo benedyktynów, Skarb Ołbiński, pościgi i historia Wrocławia – właśnie to będą…
0 Komentarzy5 Minuty
15 maja 2023
Pętla Szczyrkowska już po wiosennych przeglądach. TMR zaprasza na wędrówkę po Beskidzie Śląskim
Ośrodki turystyczne Szczyrk Mountain Resort i COS OPO Szczyrk zapraszają całe rodziny do…
0 Komentarzy1 Minuty
11 maja 2023
Kongres Impact’23: Ponad 4,5 mln zł wsparcia dla poznańskich firm i hoteli
Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego kongresu Impact’23, a…
0 Komentarzy3 Minuty
10 maja 2023
Mazowsze oficjalnie otwiera sezon turystyczny 2023. Rosnący ruch turystyczny i nowe inicjatywy promocyjne
Na pokładzie statku Info Barka w Warszawie oficjalnie otwarto sezon turystyczny 2023 na…
0 Komentarzy2 Minuty
27 kwietnia 2023
Małopolska z nową kampanią promującą turystykę kulinarną
Województwo Małopolskie startuje z nową kampanią promującą turystykę kulinarną, jako…
0 Komentarzy2 Minuty
27 kwietnia 2023
POT partnerem merytorycznym europejskiego forum lotniczego Routes Europe 2023 w Łodzi
Polska Organizacja Turystyczna została partnerem merytorycznym europejskiego forum…
0 Komentarzy2 Minuty
25 kwietnia 2023
Rego-Bis i Bośnia partnerami Międzynarodowych Targów Turystycznych w Zabrzu
Na tegorocznej, XIII edycji tej imprezy królowały Bałkany. To wszystko dzięki gościom z…
0 Komentarzy4 Minuty