Centralne lotnisko ma powstać w 9 lat

Pixabay

Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w gminie Baranów, będzie oddany do użytku zimą 2027 r. – zapowiedział, według PAP, Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Jak donosi PAP, Wild zadeklarował też, że już w przyszłym roku ruszą badania środowiskowe na terenie przyszłego głównego polskiego lotniska, a także wykupy gruntu pod tę inwestycję. W 2019 r. ma być też rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt CPK.

Przygotowania już teraz idą pełną parą. W zeszłym tygodniu Sejm przyjął projekt specjalnej ustawy, mającej ułatwić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. We wtorek, 15 maja, tym projektem zajmie się Senat.

Nowe lotnisko, które powstanie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, ma obsługiwać przede wszystkim ruch przesiadkowy. Rząd chce, aby był czymś w rodzaju tzw. hubu lotniczego. Chodzi o to, by Polacy, chcąc lecieć gdzieś dalej, na inny kontynent, nie musieli najpierw lecieć do któregoś z dużych lotnisk w zachodniej Europie i tam się przesiadać na dalszy lot. To samo dotyczy lotów do różnych miast w Europie – z CPK ma ich być więcej niż z jakiegokolwiek innego polskiego lotniska.

Jak twierdzą decydenci, Warszawskie lotnisko Okęcie nie pełni tej funkcji i nie będzie jej pełnić (jego oferta przesiadkowa jest nieporównanie mniejsza niż w dużych lotniskach zachodnioeuropejskich), bo jest na to za małe i nie można go w większym stopniu rozbudować. Planuje się więc, że po wybudowaniu CPK Okęcie zostanie zamknięte. Zaś lotniskiem uzupełniającym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, obsługującym połączenia niskokosztowe i czartery, zostanie najprawdopodobniej port lotniczy w Radomiu.