Čedok z rekordowym zyskiem w 2022. O 111 proc. klientów więcej niż w 2021

fot. materiały prasowe

Čedok, czeskie biuro podróży, odnotowało w 2022 najwyższy zysk od 1989 r. W ubiegłym roku biuro podróży wyjechało na wakacje ponad 270 tys. klientów, co oznacza wzrost o 111 procent w porównaniu z rokiem 2021. W planach biura podróży na nadchodzący sezon wakacyjny i zimowy znajduje się uruchomienie nowych kierunków.

Na konferencji prasowej w Pradze 30 marca zarząd Čedoka, który jest częścią Itaka Holdings od 2016 r., przedstawił wyniki finansowe oraz plany na sezon Zima 23/24. W ubiegłym roku biuro osiągnął blisko 72 miliony koron EBITDA i prawie 5 mld koron obrotu, a z biurem podróży wyjechało na wakacje ponad 270 tys. klientów, co oznacza wzrost o 111 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym była Turcja, a następnie Grecja, Egipt i Hiszpania, a w top 10 znalazły się również kraje egzotyczne, takie jak Zanzibar, Dominikana czy Madagaskar.

„Gdy kupowaliśmy Čedoka 2016 r., na pierwszej konferencji prasowej w Pradze mówiłem, że w ciągu trzech, czterech lat Čedok odzyska miano lidera na czeskim rynku. Jesteśmy tego już bardzo bliscy. Gdyby nie Covid-19 i skomplikowana sytuacja geopolityczna cel ten już byśmy osiągnęli” – komentuje Piotr Henicz, wiceprezes zarządu Itaka Holdings.

„Szerokie portfolio wyjazdów oraz uruchamianie nowych kierunków, obok ekspansji na lotniskach regionalnych, dzięki efektowi synergii we współpracy z Itaka Holdings, do którego należymy od 2016 roku, są naszym kluczem do sukcesu” – podkreślaTomáš Kosař, CFO i członek zarządu Čedoka.

Popyt na bezpośrednie połączenia i nieodkryte kierunki wśród Czechów stale rośnie. Touroperator ma w planach przez całą zimę oferować bezpośrednie loty z Pragi do Dominikany, Zanzibaru, Krabi w Tajlandii oraz ponownie otwierającego się dla turystyki Kolombo na Sri Lance. Dodatkowo, w części sezonu będą również loty na Madagaskar, a na początku 2024 roku – Mombasa w Kenii. Podobne propozycje dostępne będą również dla Słowaków, którzy będą mieli możliwość polecieć z Bratysławy na Sri Lankę i Zanzibar.

„Aby wykorzystać nasze ubiegłoroczne wyniki i w tym roku przyciągnąć więcej klientów, uruchomiamy nowe destynacje zarówno tego lata, jak i zimy. Największą innowacją, nad którą obecnie pracujemy, jest planowane rozszerzenie oferty egzotycznych destynacji z Pragi i Bratysławy. Przygotowujemy się również do uruchomienia bezpośrednich lotów czarterowych z praskiego lotniska do tureckiego ośrodka narciarskiego Kayseri” – informuje Stanislav Zeman, CEO Čedoka.

Na nadchodzący sezon letni zaplanowano m.in. rozpoczęcie lotów z lotniska w Czeskich Budziejowicach, otwarcie nowej bazy w Brnie oraz ponowne otwarcie biur na Słowacji.

„Myślę, że gdyby Itaka nie weszła siedem lat temu, nie byłoby Čedoka. Moim zdaniem Itaka kupiła go w odpowiednim momencie – gdyby nie to, nie byłoby nas tutaj dzisiaj, niezależnie od pandemii. Możemy pracować nad marką, która ma ponad 102-letnią tradycję i rozwijać ją na nowo” – skomentował Stanislav Zeman, CEO Čedok w rozmowie z magazynem Forbes.